Czerwcowe koncerty muzyków Opolskiego Elektryczniaka

odzse

Czerwiec był dla muzyków z Opolskiego Elektryczniaka pracowitym okresem, pomimo utrzymanych wielu obostrzeń związanych z pandemią.

11 czerwca br. swój kolejny koncert zagrała formacja el12 Opole Politechnic Band – Generacja 2.0 której członkami jest dwóch uczniów Szkoły: Bartosz Dorosiewicz i Michał Duszak a której pomysłodawcą jest Przemysław Ślusarczyk – dyrygent orkiestry Elektryczniaka. Debiut zespołu po wielu tygodniach przygotowań w bardzo zmiennej rzeczywistości nastąpił 22 maja podczas II rejsu IX edycji „Z orkiestrą po Odrze". Zespół wystąpił z półtoragodzinnym koncertem w Pałacu Większyce. Na program złożyły się standardy, improwizacja i wiele innych stylów muzycznych. Wypełniona do ostatniego miejsca widownia w reżimie sanitarnym nagrodziła głośną owacją młodych muzyków, że na zakończenie formacja zagrała bis.

Więcej o formacji: https://www.el12.opolskie.art.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=33&Itemid=245
Klip koncertowy 1: https://www.youtube.com/watch?v=bOPxqoJhzkU
Klip koncertowy 2: https://www.youtube.com/watch?v=hY0ZYkYzVTo

Natomiast 19 czerwca br. na Skwerze Renaty Schumann w Opolu-Grudzicach odbył się plenerowy koncert „Z orkiestrą po Odrze na bis!". Na program złożyło się część kompozycji wykonanych podczas I rejsu (zamkniętego dla publiczności) w ramach IX edycji imprezy. Gospodarzem była Grudzicka Orkiestra Dęta w której gra paru uczniów występujących także w barwach ODZSE. Nie zabrakło także przyjaciół z Orkiestry Politechniki Opolskiej, jak i z Orkiestry ZSE, których łączy osoba dyrygenta. Pomimo upału publiczność dopisała, muzycy z uśmiechem wykonali godzinny program zakończony bisem. Program wypełniła polska i zagraniczna muzyka rozrywkowa.

Klip koncertowy: https://www.youtube.com/watch?v=3gFZXyuMylQ

Pomimo pandemii ten sezon dla orkiestry był udany. Na początku przenieśliśmy się do sieci, teraz powracamy na ile jest to możliwe od maja do prezentacji publicznych świętując cały rok 60-lecie Orkiestry Dętej ZSE w Opolu. Cieszymy się bardzo, że udało nam się ostatnio zagrać cztery koncerty.

Strona zespołu: www.odzse.art.pl
Kanał YT orkiestrowy: https://www.youtube.com/channel/UCBIFV771tPPfgB9gTfw34mw

Przemysław Ślusarczyk – stypendystą „Marszałkowskich Talentów" Marszałka Województwa Opolskiego

16.06.2021, podczas uroczystej gali w ogrodzie Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu nasz nauczyciel – dyrygent Orkiestry Dętej odebrał z rąk Marszałka Województwa Opolskiego – Andrzeja Buły i Wicemarszałka Zbigniewa Kubalańcy stypendium „Marszałkowskie Talenty". Ocena wniosków miała charakter konkursu. Z prawie 70 zgłoszeń wyłoniono 30 finalistów, którzy otrzymali stypendium dla osób zajmujących się twórczością artystyczną, upowszechnianiem kultury oraz opieką nad zabytkami.

Przemysław Ślusarczyk będzie realizował przedsięwzięcie stypendialne pn. „Przygotowanie literatury muzycznej (kompozycje oryginalne, aranżacje autorskie) dla prowadzonych orkiestr dętych".

Strona artysty: www.slusarczyk.eu

Elektryczni Dęciacy w nowym projekcie muzycznym (II rejs “Z orkiestrą po Odrze”)

odzse

22 maja br. w ramach II rejsu, IX edycji "Z orkiestrą po Odrze" odbył się premierowy koncert el12 Opole Politechnic Band - Generacja 2.0. W zespole kierowanym przez Przemysława Ślusarczyka - pomysłodawcy nowego projektu gra dwójka uczniów Opolskiego Elektryczniaka: Michał Duszak (gitara basowa, klasa 3DT oraz Bartek Dorosiewicz (saksofon tenorowy, klasa 1DT).

Trasa tym razem wiodła ze Stoczni Damen w Kędzierzynie-Koźlu poprzez baseny portowe, Odrę do Śluzy Kłodawa na Kanale Gliwickim. Muzycy przygotowali 15 nowych pozycji repertuarowych – w tym wiele improwizacji jazzowych oraz tematów z muzyki filmowej. Impreza została bardzo dobrze przyjęta przez media. Może o tym świadczyć 27 artykułów, newsów, relacji począwszy od ogólnopolskiego Teleexpresu skończywszy na mediach regionalnych.

Elektryczni Dęciacy znów w trasie – Z orkiestrą po Odrze 2021

odzse

8 maja br. wybrani muzycy z Opolskiego Elektryczniaka, Politechniki Opolskiej i Grudzic jako grupa koncertowa el12 Opole Politechnic Band pod kierownictwem Przemysława Ślusarczyka pomysłodawcy i realizatora
imprezy pn. „Z orkiestrą po Odrze” wyruszyli w I rejs w ramach IX edycji imprezy.

Rejs z uwagi na sytuację sanitarną został zrealizowany jako rejs zamknięty, bez udziału publiczności. Trasa wiodła wzdłuż bulwarów odrzańskich od Mostu Pamięci Sybiraków, powrót, śluzowanie przy Wyspie Bolko, rejs wzdłuż Wyspy Bolko w stronę Groszowic i powrót z podwójną pętlą. Dzięki temu spacerowicze mogli nas słuchać z bulwarów, Mostu im. Sendlerowej, Wyspy Bolko, wałów.

W programie znalazły się utwory polskiej i zagranicznej muzyki rozrywkowej czy standardy. Pogoda dopisała i humory przede wszystkim. Organizatorami byli Przedsiębiorstwo el12 Sp. Z o.o. (nasz wieloletni mecenas m.in. programu Akademia el12) oraz Politechnika Opolska.

Czytaj więcej...

Kobietom elektrycznie (2021)

odzse

W tym roku, po prawie 20 latach nieprzerwanego realizowania przez Elektryczny Band tras po zaprzyjaźnionych szkołach pt. „Wielkie trąbienie na Dzień Kobiet” i koncertów wraz z koleżeństwem z orkiestr partnerskich „Kobietom elektrycznie” na żywo nastąpi przykra pauza. Pandemia nie odpuszcza. Przeciwnie – znów powraca, z kolejną falą. W zaprzyjaźnionych szkołach i u nas panuje cisza a nasze ulubione sale są zamknięte.

My także nie odpuszczamy. Dlaczego już od 6 marca 2021 w sobotę, od 8:00 rano zapraszamy na koncert „Kobietom elektrycznie”. Mamy nadzieję, że każda z Pań i nie tylko znajdzie coś dla siebie. Tak jak od października minionego roku będzie nas można usłyszeć w formie nagrań dźwiękowych na platformie SoundCloud. Dzięki temu znów można nas zabrać na spacer i nie tylko … Materiał będzie dostępny do 8 maja. Wszystkiego dobrego, nie tylko 6, 8 marca, ale cały rok. Na każdy dzień.
Link do materiału – dostępny od 6.03.2021: https://soundcloud.com/el12opb/kobietom-elektrycznie

Czytaj więcej...

Elektryczne serduszka czyli Dźwiękowe Walentynki Elektrycznych Dęciaków

odzse

W tym roku orkiestranci zapraszają na Dźwiękowe Walentynki w ramach “Muzycznych impresji” online. Nie zdradzimy Państwu zawartości muzycznej prezentacji. Mamy nadzieję, że każdy słuchacz znajdzie coś dla siebie. Może niektórych trochę zaskoczymy? Do tej pory przez lata realizowaliśmy koncert lub prezentację związaną z Międzynarodowym Dniem Kobiet – 8 marca. W tym roku postanowiliśmy zmienić zasadę. Od 12 lutego (piątek) do 9 marca (wtorek) lub dłużej zapraszamy do słuchania naszej kompilacji na platformie SoundCloud: https://soundcloud.com/el12opb/love

Czytaj więcej...

Viva la Cinema! Kolejna odsłona online Elektrycznych Dęciaków

odzse

Pandemia nadal nie odpuszcza. Elektryczni Dęciacy z niecierpliwością czekają możliwość wspólnych prób, ćwicząc w domowych i nie tylko zaciszach z przesyłanych materiałów. To niestety nadal realia.

My jednak zapraszamy Państwa do “oderwania się na chwilę od szarej codzienności” i przeniesienia się w świat dźwięków. Stawiamy na dźwięk – nie na filmy. Dźwięk uczy wyobraźni, kreuje rzeczywostość, wymaga myślenia. Zatem zapraszamy na koncert “Viva la Cinema!” z archiwum orkiestrowego. Koncert został zarejestrowany w akustycznej sali Zamku Piastów Śląskich w Brzegu 19 listopada 2019 roku. Na program złożyła się przede wszystkim muzyka filmowa.

Materiał dostępny jest na platformie SoundCloud od 29 stycznia 2021: https://soundcloud.com/orkiestry-dete-opole/viva-la-cinema i będzie dostępny około 60 dni. Platforma jest dostosowana do urządzeń mobilnych. Można nas “zabrać na spacer” albo do parku na trening. Zapraszamy!

Czytaj więcej...

60-lecie Orkiestry Dętej Opolskiego Elektryczniaka w 2021 roku

Orkiestra Opolskiego Elektryczniaka jest najstarszą orkiestrą regionu działająca w ramach szkolnictwa średniego technicznego. Została założona przez Władysława Pollaka. Organizacja zespołu rozpoczęła się w 1950 roku. Jej debiut nastąpił 3 marca 1951 roku. Orkiestra przechodziła różne koleje losu i miała trzykrotnie przerwy w działalności. Szerzej o historii i możecie Państwo  przeczytać na odświeżonej – jubileuszowej stronie zespołu: www.odzse.art.pl [1] , która jest stale rozwijana. Oprócz specjalnego archiwum fotograficznego na stronie i jej archiwum można znaleźć wiele interesujących dokumentów prezentujących działalność zespołu przez te lata. Niestety tak jak dla kultury, także dla ODZSE okresy różnych transformacji nie były łaskawe, część dokumentów i kronik zaginęła lub niestety została zniszczona.

Z okazji jubileuszu powstało specjalne wydawnictwa w formie folderu. Można jest pobrać z zasobów strony: https://odzse.art.pl/folder_odzse_2021.pdf . Folder ukazał się również drukiem, który sfinansowało Przedsiębiorstwo el12 Sp. z o.o. w ramach programu „Akademia el12”. Zapraszamy na stronę orkiestry. Oprócz lektury można obejrzeć bogate archiwum fotograficzne, posłuchać nagrań a także przejść na inne strony – projekty, w których od lat uczestniczą i współtworzą Elektryczni Dęciacy.

odzse okladka

Orkiestra Opolskiego Elektryczniaka świąteczno - noworocznie!

odzse

Muzyczna prezentacja Elektrycznych Dęciaków wraz z przyjaciółmi z Orkiestry Politechniki Opolskiej i z Grudzic (jako grupa koncertowa el12 Opole Politechnic Band), z uwagi na zakaz organizacji koncertów do końca 2020 roku z powodu pandemii jest zapisem koncertu, który odbył się 11 grudnia 2019 roku. Przygotowanego przez dyrygenta orkiestr Przemysława Ślusarczyka do publikacji w grudniu tego roku a nagranego w przepięknych i akustycznych wnętrzach DW PKP Wrocław Główny w Sali sesyjnej. Mamy nadzieję, że w 2021 roku będziemy mogli ponownie wyruszyć w kolejną trasę na pokładzie Opolskiego Ekspresu Dętego, muzycznego statku i w ramach dwóch autorskich cyklów. Program jest złożony z utworów polskiej, zagranicznej muzyki rozrywkowej, tematów muzyki filmowej. Nie zabrakło akcentów utworów muzyki świątecznej. Dobrego odbioru, dobrych Świąt!

Dodajmy, że Opolski Ekspres Dęty, w którym biorą udział od początku nasi muzycy otrzymał w czerwcu 2020 roku nagrodę “Opolska Marka 2019” w kategorii “promocja regionu” a w 2013 roku wyróżnienie “Najlepszy Produkt Turystyczny Województwo Opolskiego 2013”. 

Koncert udostępniamy na platformie SoundCloud, link będzie aktywny od 18.12.2020 (piątek). Materiał będzie dostępny dla słuchaczy do końca stycznia. Możliwe przedłużenie dostępności.


https://soundcloud.com/orkiestry-dete-opole/swiateczno-noworocznie

Czytaj więcej...

Muzyczne impresje Elektrycznych Dęciaków

odzse

Mawiają, że muzyka łagodzi obyczaje. Tym bardziej w okresie  “szarówki” listopadowej. Ten czas nie musi być szary i smutny. Za sprawą Elektrycznych Dęciaków zapraszamy na 60’ prezentację muzyczną, która została włączona w ramach XIV już sezonu “Muzyczne impresje – cykl koncertów wędrownych”. Orkiestra pokazuje swoje możliwości na przykładzie 20 nagranych utworów. Tym razem wędrujemy w sieci. Prezentację, która powstała po XIV Warsztatach Muzycznych, które udało się zrealizować pomimo wielu
trudności i niesprzyjających okoliczności. Myślę, że każdy znajdzie coś dla siebie z muzyki tanecznej, filmowej i nie tylko. Serdecznie zapraszamy i życzymy dobrego odbioru. Materiał dostępny na platformie SoundCloud i jest dostępny dla wszystkich.

Posłuchaj:
https://soundcloud.com/orkiestry-dete-opole/muzyczne-impresje