EKSPEDYCJA 7 BESKID ŻYWIECKI
W Ekspedycji 7 członkowie Szkolnego Klubu Górskiego wyruszyli eksplorować Beskid Żywiecki i Śląski. Ekspedycja rozpoczęła się 14 czerwca 2021 roku od zbiórki w szkole o godzinie 6:45. Pierwszego dnia po rozgrzewce wyruszyliśmy na Rysiankę. Była piękna słoneczna i ciepła pogoda. W tym dniu pokonaliśmy 21 km pieszo wykonując przy tym 28 tys. kroków. Na szlaku natknęliśmy się na wracające z pastwiska owce. Po drodze minęliśmy 3 schroniska: pierwsze na Hali Boraczej, gdzie zjedliśmy pyszne jagodzianki, drugie na Hali Lipowskiej i trzecie na Rysiance. Trasa liczyła 914 m podejść i 935 m zejść. Była dość męcząca, ale widoki z góry wynagradzały cały trud. Gdy zeszliśmy pojechaliśmy do naszej ,,bazy” do ośrodka Jaz w Węgierskiej Górce. Wieczorem odbyliśmy szkolenie na temat pierwszej pomocy w górach i po ciężkim dniu poszliśmy spać.
Drugi dzień rozpoczęliśmy od śniadania o godzinie 8.00, a o godzinie 9.00 wyjechaliśmy z ośrodka. W tym dniu za cel obraliśmy Wielką Raczę. Naszą wyprawę rozpoczęliśmy od obowiązkowej rozgrzewki. Tego dnia przechodziliśmy przez Wielką Raczę, Małą Raczę, Przełęcz pod Orłem, Przełęcz Przegibek aż do Roztoki. W drodze minęliśmy 2 schroniska, jedno na Wielkiej Raczy, a drugie na Przełęczy Przegibek. Było trochę cieplej niż w pierwszym dniu. W tym dniu przeszliśmy najwięcej, bo aż 26 km czyli aż 35 tys. kroków. Zmęczeni udaliśmy się autobusem z powrotem do Węgierskiej górki na obiadokolację. Tak jak pierwszego dnia odbyliśmy wieczorem szkolenie.
Ekspedycja 6 w Karkonoszach
Kolejna wyprawa za nami. Można byłoby się zdziwić, ale to już nasza szósta Ekspedycja. Tym razem członkowie Szkolnego Klubu Górskiego wyruszyli w Karkonosze by zdobyć kolejny szczyt należący do Korony Gór Polski. Oczywiście chodzi o Śnieżkę.
Planowanie Ekspedycji rozpoczęło się już z początkiem roku szkolnego. Decyzja gdzie jedziemy była znana już od samego początku. Celem były Karkonosze w szacie zimowej. Podczas tej styczniowej ekspedycji było nas rekordowo dużo, bo aż 29 osób wraz z opiekunami, panem Krzysztofem, panem Piotrem i panem Waldemarem.
Ta szósta Ekspedycja naszego Klubu rozpoczęła się 7 stycznia 2020 roku wyjazdem z Opola o godzinie 6.30. Przed wędrówką na zaplanowany szczyt mieliśmy jeszcze okazję poznać krajobraz Karpacza oraz odczuć na własnej skórze ”anomalię grawitacyjną”. Bardzo interesujące zjawisko.
WYCIECZKA DO ELEKTROWNI SZCZYTOWO - POMPOWEJ W DLOUHE STRANE
W dniu 15.11.2019r uczniowie klasy 4B i 3B wzięli udział w wycieczce do elektrowni Dlohe Strane w Czechach. Elektrownia ta to nie tylko magiczna budowla, ale także największa elektrownia wodna w Republice Czeskiej. Jest posiadaczką trzech „naj”: ma największą pompoturbinę w Europie (325 MW), największy spad wody (510,7 m) i największą łączną moc w (2 x 325 MW). Elektrownia szczytowo-pompowa DlouheStrane współpracuje z elektrownią atomową w Temelinie, w czasie niskiego zapotrzebowania na energię elektryczną (w nocy) pobiera energię i pompuje wodę z dolnego do górnego zbiornika, a w godzinach szczytowego zapotrzebowania na energię elektryczną odwraca proces i produkuje energię.
Elektrycy we Wrocławiu
W dniach 10-11.10.2019r uczniowie klasy 4B pod opieką nauczycieli: Marka Małeckiego i Damiana Schnobera wzięli udział w wycieczce krajoznawczo - dydaktycznej do Wrocławia. Podczas wyjazdu zwiedzili Sky Tower-najwyższy budynek w Polsce w kategoriach wysokość do dachu oraz wysokość do najwyżej położonego piętra, skąd rozciągała się piękna panorama Wrocławia. Następnie po zakwaterowaniu się w hostelu, po obiedzie w barze mlecznym „Miś” udaliśmy się do największego w Polsce Parku Trampolin (Gojump), w którym to miejscu wszyscy mogli aktywnie spędzić czas skacząc na trampolinach.
Anglia - Kornwalia
Termin: 13.09.2020 – 20.09.2020
Cena: 1890 zł
RAMOWY PROGRAM WYCIECZKI:
1 DZIEŃ - Zbiórka uczestników wycieczki w umówionym miejscu. Wyjazd w
kierunku granicy polsko - niemieckiej. Przejazd przez Niemcy.
2 DZIEŃ - Przejazd przez Holandię, Belgię i Francję. Przeprawa
(Eurotunelem lub promem) do Anglii. Przejazd do Brighton – spacer po
jednym z największych kurortów nadmorskich Anglii. Zwiedzanie:
Royal Pavilion, odpoczynek na plaży. Przejazd do rodzin na obiadokolację i nocleg.
3 DZIEŃ - Śniadanie. Przejazd do Madame Tussaud’s – zwiedzanie słynnego
Muzeum Figur Woskowych. Następnie zwiedzanie dzielnicy City. Zobaczymy m.in. Katedrę św. Pawła (z zewnątrz), The Globe Theatre, Tower of London (z zewnątrz) - słynne byłe więzienie, miejsce w którym można zobaczyć brytyjskie insygnia królewskie. Powrót do rodzin na obiadokolację i nocleg.
4 DZIEŃ – Śniadanie. Przejazd do STONEHENGE – najsłynniejsze prehistoryczne miejsce w Europie, jeden z cudów starożytnego świata – megalityczne kręgi, budowane w okresie 3000 do 1500 lat p.n.e., prawdopodobnie dla celów kultu religijnego. Przejazd do BATH – spacer po jednym z najpiękniejszych miast Anglii. Przejazd do rodzin na obiadokolację i nocleg.
5 DZIEŃ – Śniadanie. Przejazd do wspaniałego centrum Eden Project. Tu znajdują się egzotyczne klimaty ziemi pod wielkimi, szklanymi kopułami. To wszystko jest osłonięte kraterem wygasłego wulkanu. Następnie przejazd do Tintagel – zwiedzanie pięknej miejscowości na zachodnim wybrzeżu Kornwalii – gdzie znajduje się zamek należący według legendy do króla Gorloisa, w zamku podobno urodził się król Artur. Powrót do rodzin na obiadokolację i nocleg.
6 DZIEŃ - Śniadanie. Przejazd do St. Michael's Mount – zwiedzanie wyspy z Kaplicą św. Michała. Następnie zobaczymy malowniczo położony Minack Theatre. Przejazd na przylądek Lands End - najbardziej na zachód wysunięty punktu Wielkiej Brytanii. Spacer malowniczą ścieżką turystyczną wzdłuż wybrzeża Oceanu Atlantyckiego. Przejazd do St. Ives – wspaniale położonego miasteczka rybackiego, gdzie od ponad stu lat osiedla się wielu artystów. Powrót na obiadokolację i nocleg.
7 DZIEŃ - Śniadanie. Przejazd do Londynu. Dalsze zwiedzanie stolicy Anglii m.in. London Eye, Pałac Buckingham – najważniejsza rezydencja królewska ze słynną gwardią w niedźwiedzich czapach, Parlament, Westminster Abbey Downing Str. 10 – dom premierów Wielkiej Brytanii, budynek Admiralicji i Konna Królewska Gwardia, Trafalgar Square, Leicester Square. Przeprawa przez Kanał La Manche do Francji.
8 DZIEŃ - Nocny przejazd przez Francję, Belgię, Holandię, Niemcy w kierunku Polski. Zakończenie wycieczki w godzinach popołudniowych.
CENA ZAWIERA:
- przejazd autokarem (WC, klimatyzacja, barek);
- przeprawa przez Kanał La Manche prom lub eurotunel;
- 5 noclegów u rodzin brytyjskich;
- 5 śniadań, 5 packed lunch;
- 5 obiadokolacji;
- opieka pilota;
- TFG – turystyczny fundusz gwarancyjny (10 zł);
- ubezpieczenie NW, KL i bagaż.
CENA NIE ZAWIERA:
biletów wstępu do zwiedzanych obiektów i przejazdów autokarem w centrum miasta oraz komunikacją miejską. Każdy z uczestników zobowiązany jest obligatoryjnie przygotować: 135 GBP (osoby do 16 lat) lub 150 GBP (osoby pow. 16 lat) - kwota ta obejmuje przejazdy autokarem w centrum miasta, bilety wstępu do zwiedzanych obiektów w zależności od wybranych miejsc, przejazdy środkami komunikacji miejskiej.
W przypadku wymogów specjalnej diety (alergie, nietolerancja na produkty, wegetarianizm, weganizm) doliczana jest dodatkowa opłata ok. 80 zł
UWAGA: program jest ramowy i może ulec zmianie. Szczegóły programu ustala pilot w porozumieniu z kierownikiem grupy. Pilot nie oprowadza po wnętrzach zabytków i po muzeach. Istnieje możliwość wynajęcia przewodników lokalnych za dodatkową opłatą.
Biuro Turystyczne TRAVEL ART, ul. H. Kołłątaja 11/16; 45-064 Opole
Tel. 774546065, e-mail. Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.; www.travelart.pl
tel. fax. 77/4546065; www.travelart.pl; www.angliaszkocja.com; e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Veni, Vidi.... Londinium
Veni, Vidi.... Londinium ;o] powiedziałby Cezar, ale zrobimy to za niego. To już po raz piąty Elektryczniak zawitał do Wielkiej Brytanii aby podszkolić swój angielski i przekonać Anglików, że Elektryczniak to brzmi dumnie!?
Po wyczerpującej podróży przez pół Europy dotarliśmy do Greenwich, obecnie dzielnicy Londynu ze wspaniałym obserwatorium astronomicznym. Postawiliśmy stopę na południku 0 i poszliśmy zwiedzać Muzeum Morskie. Następnie najstarszym na świecie metrem pojechaliśmy do jednego z dwóch londyńskich centrów biznesu – Canary Warf. To imponująca dzielnica ze szkła i aluminium zbudowana w starych portowych dokach. Na zakończenie dnia podziwialiśmy widoki z JEDYNEJ w Wielkiej Brytanii kolejki linowej.
Ekspedycja 5 w Tatrach
Szkolny Klub Górski wyruszył na kolejną wyprawę - Ekspedycję 5. Kierunek Tatry; piękne, malownicze i dumne, bo najwyższe góry w Polsce.
To co wyróżniało tą ekspedycję od innych to fakt, że nikt z nas nie musiał być odpowiedzialnych za trasę, ponieważ prowadził nas profesjonalny przewodnik tatrzański. Dzięki czemu nie musieliśmy się bać że się zgubimy:) Pan przewodnik co chwilę opowiadał nam o Tatrach o skale z jakiej są zbudowane o wyjątkowej florze i faunie najwyższych gór Polski a także o historii i kulturze jej mieszkańców. Dodatkowo mogliśmy liczy na praktyczne szkolenie wysokogórskie w trakcie przemieszczania się po szlakach tatrzańskich.
Maturzyści Opolskiego Elektryczniaka na Jasnej Górze
W Wielką Środę 17 kwietnia 2019 r. 76 Maturzystów Opolskiego Elektryczniaka pielgrzymowało do jasnogórskiego sanktuarium w Częstochowie. Młodzież naszej szkoły chciała ofiarować swoje lęki i niepokoje i zawierzyć Matce Bożej egzamin dojrzałości.
Nasze wspólne pielgrzymowanie rozpoczęliśmy o godz. 8.00. Jeszcze tylko sprawdzenie autobusów przez opolską policję i mogliśmy już ruszać na Jasną Górę. W autokarze maturzyści zostali zapoznani z programem pielgrzymki, z historią jasnogórskiego sanktuarium oraz z dziejami naszej Ojczyzny, która tak mocno wpisana jest w historię Jasnej Góry.
Projekt „Let’s tackle it”
W dniach 6-12 marca 15 uczniów naszej szkoły wraz z opiekunami: Panią Anną Stanisławską, Panem Piotrem Dworaczykiem oraz Panem Arturem Rapińskim uczestniczyło w wycieczce do Neustadt an der Weinstraße. Odwiedzili tam w ramach programu Erasmus+ partnerów z projektu „Let’s tackle it”. Nasi uczniowie oraz uczniowie z partnerskiej szkoły przedstawiali projekty oraz programy, które wcześniej przygotowali, wymieniając się między sobą doświadczeniami oraz zdobytą wiedzą. A co się wydarzyło, przedstawiamy w poniższej relacji.
Czwartek rozpoczęliśmy od spotkania w BBS NW, szkole naszych gospodarzy, gdzie po przedstawieniu szkół oraz grup zwiedzaliśmy budynek – sale lekcyjne, pracownie oraz sale kształcenia praktycznego. W trakcie spotkań roboczych grupy miały czas na omówienie jakie projekty zostały przygotowane i jak będą przedstawiane. Aby się zintegrować z niemieckimi kolegami i koleżankami po południu wzięliśmy udział w grze terenowej dotyczącej rynku i starówki Neustadt.
Wycieczka do fabryki silników elektrycznych „Besel” w Brzegu
15 marca uczniowie klas 3BT i 2BT byli w fabryce silników elektrycznych „Besel” w Brzegu pod opieką nauczycieli: Andrzeja Barczuka, Agnieszki Świsulskiej i Marka Małeckiego.
Fabryka wchodzi w skład Grupy Contoni – lidera w produkcji silników elektrycznych w Polsce. Wyroby znajdują wszechstronne zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu(obrabiarkach, urządzeniach klimatyzacyjnych, wentylatorach, pompach, urządzenia automatyki). Głównym polem działalności BESEL SA. jest produkcja silników indukcyjnych zwartych w zakresie mocy od 0,4 kW do 2,2kW. Zastosowanie nowej technologii daje: mniejszą masę i poziom hałasu (o 1 klasę), większą trwałość i sprawność silnika.