Szach i mat – Elektryczniak drużynowym mistrzem Opola

Tegoroczne mistrzostwa naszego miasta miały miejsce 4 XII w Zespole Szkół Zawodowych im. Stanisława Staszica na ulicy Struga. Były to zawody drużynowe, w których brało udział sześć ekip. Drużyny składały się z trzech uczniów i jednej zawodniczki. Na trzeciej szachownicy można było wstawić zawodnika rezerwowego.

Pewnie wygraliśmy pierwszy mecz z drużyną Zespołu Szkół Ekonomicznych. Wynik 3 : 1 zupełnie nas usatysfakcjonował, bowiem dobry start ma duże znaczenie psychologiczne. W tym meczu była szansa uzyskania czterech zwycięstw gdyby Żaneta Ozimek nie przegrała swej partii na czas, a miała w niej kolosalną przewagę.

Dla niezorientowanych w przepisach szachowych przypominam, że czas gry jest ograniczony dla każdego zawodnika. W Mistrzostwach Opola każdy z przeciwników dysponował 15 minutami na rozegranie całej partii. Wygraną na czas uzyskiwał ten zawodnik, którego oponent pierwszy zużył przydzielony limit czasu.

Następne mecze wygraliśmy, aczkolwiek było trochę nerwowo. Z drużyną III LO wygraliśmy 2,5 : 1,5. Pewnie wygrali lider drużyny Adam Jachym z II FT i Żaneta Ozimek, Artur Kiryczuk uzyskał na drugiej szachownicy remis a Jacek Pluta nieoczekiwanie przegrał. Bój z ekipą II LO, która zaliczała się do grona faworytów, zakończył się remisem 2:2. Nasz lider przegrał lepszą partię z utalentowanym Marcinem Klimkiem, bywalcem wielu poważnych turniejów krajowych. Na drugiej i trzeciej szachownicy pewnie wygrali Artur Kiryczuk i Mateusz Wocka, którego znajomość systemu smoczego w obronie sycylijskiej zwróciła uwagę znanego w regionie instruktora szachowego Nikołaja Korolczuka. Pozostałe mecze z drużyną gospodarzy i V LO zakończyły się dotkliwą klęską przeciwników, których ograliśmy do zera.

W końcowej klasyfikacji drużyna naszej szkoły uzyskała 9 pkt. meczowych i pierwsze miejsce w zawodach. Wygrany mecz oznaczał 2 pkt., remis 1 pkt., przegrana 0 pkt. Drugie miejsce uzyskało III LO z 8 pkt. a brązowe medale uzyskali zawodnicy II LO, którzy uzyskali 7 pkt. meczowych.

W podsumowaniu turnieju należy wspomnieć o wyniku Artura Kiryczuka, który był najlepszy na drugiej szachownicy, bowiem tylko jedną partię zremisował a pozostałe wygrał. Adam Jachym uzyskał 4 pkt. z pięciu spotkań. Mateusz Wocka, który zmieniał się na trzeciej desce z Jackiem Plutą, uzyskał 3 pkt. z trzech spotkań. Jego zmiennik jedną partię wygrał a drugą przegrał, lecz tkwi w nim duży potencjał i możliwości wzmocnienia gry. Żaneta Ozimek wygrała 3 partie z pięciu możliwych i powinno to być dla niej zachętą do dalszego doskonalenia umiejętności szachowych.

Przed nami półfinały rozgrywek drużynowych szkół średnich w szachach gdzie będziemy walczyć o miejsce w finale wojewódzkim. Naszym celem jest awans do Mistrzostw Polski co wydaje się zadaniem realnym do wykonania.