Elektryczniak na Evereście...

W dniach 21-24 października w Narodowym Centrum Polskiej Piosenki w Opolu odbył się IV Opolski Festiwal Gór w ramach, którego można było uczestniczyć w projekcie „Opolanie zdobywają Everest”. Postanowiliśmy razem z uczniami Naszej szkoły włączyć się do tej akcji, która polegała na wielokrotnym wejściu na wysoką na 7 metrów sztuczną ściankę wspinaczkową. Była ona zamontowana na scenie opolskiego amfiteatru. Każde wejście uczestnika projektu na szczyt ścianki powodowało dodanie 7 metrów do dotychczasowej sumy zdobytej wysokości.

Atak na szczyt mierzący 8848 metrów n.p.m. rozpoczęliśmy we wtorek, a zakończyliśmy w piątek. Wcześniej, bo już od soboty 17 października opolanie rozpoczęli wspinaczkę na szczyt. Nasi uczniowie w ramach zajęć wychowania fizycznego mieli okazję „dołożyć” swoje uzyskane metry do zdobycia szczytu.

W tym przedsięwzięciu brali udział uczniowie z 11 klas Elektryczniaka, którzy zdobyli następujące wysokości:

• 1az – 112 metrów (16 wejść)
  • 1ct – 91 m (13 w.)
  • 1et – 70 m (10 w.)
  • 1gt – 105 m (15 w.)
  • 2az – 126 m (18 w.)
  • 2at – 182 m (26 w.)
  • 3at – 203 m (29 w.)
  • 3bt – 287 m (41 w.)
  • 3et – 301 m (43 w.)
  • 4at – 273 m (39 w.)
  • 4dt – 126 m (18 (w.)
  • autor artykułu – 28 m (4 w.)

Elektryczniak wszedł w sumie na wysokość 1904 metrów, a więc o 10 metrów wyżej aniżeli wysokość Giewontu przyczyniając się walnie do zdobycia najwyższej góry świata – Mount Everestu. Najwięcej wejść zaliczył uczeń klasy 3at – Wojtek Tokarczyk – 15 razy czyli 105 metrów. Ale nie ilość zaliczonych wejść była ważna w tym projekcie, a możliwość zmierzenia się ze swoimi słabościami (lęk przed wysokością) oraz „zakosztowania” tej dyscypliny sportu. Wszystko odbywało się pod czujnym okiem instruktorów Klubu Wysokogórskiego w Opolu przy pełnej asekuracji na linie i w uprzęży alpinistycznej. Kto bał się wysokości 7 metrów mógł spróbować swoich sił na ruchomej 3 metrowej ściance. Wszyscy uczestnicy wspinaczki doznawali mocnych wrażeń oraz wspaniale się bawili. Kulminację wysokości 8848 m zdobył w asyście licznej widowni i mediów jeden z najlepszych obecnie polskich alpinistów – 5-krotny zdobywca Mount Everestu Ryszard Pawłowski, partner wielu wypraw z Jerzym Kukuczką, najsłynniejszym polskim himalaistą.

W Opolu każdy może spróbować swoich sił na sztucznej ściance w PSP nr 11 na Chabrach oraz w Winowie. Być może kiedyś będzie mógł osiągać takie sukcesy jak najwięksi wspinacze.

Opracowanie: Bogusław Rączka