Olimpiada ZUS w Elektryczniaku - czemu nie?

14 marca mury opolskiego Elektryczniaka przywitały 19 zespołów uczniów szkół ponadgimnazjalnych z całego województwa opolskiego, którzy zakwalifikowali się do drugiego etapu Olimpiady z ZUS „Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych”. Olimpiada ta jest zwieńczeniem projektu pod hasłem „Lekcje z ZUS” realizowanego przez wojewódzkie odziały Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w całej Polsce. Projekt ten objęty był patronatem MEN oraz MRPiPS i przewidywał realizację treści w zakresie czterech modułów:

  1. Świadomy zawsze ubezpieczony.
  2. Płacisz i masz, czyli co Ci się należy, gdy płacisz składki.
  3. Emerytura - Twoja przyszłość w Twoich rękach.
  4. E-ZUS, czyli firma pod ręką.

Zatem tematyka Olimpiady obejmowała problematykę trudną ale jednocześnie jak najbardziej aktualną i przydatną dla młodego człowieka, wspierając jego wejście w świat dorosłych i rynku pracy. Pozwalała m.in. na podkreślenie istoty posiadania umowy o pracę, i praw w zakresie ubezpieczenia z tego wynikających w różnych sytuacjach losowych naszego życia.

Gospodarzem Olimpiady był Zespół Szkół Elektrycznych. Przygotowania do przyjęcia gości w naszej szkole rozpoczęły się już dwa miesiące wcześniej. Uczniowie klas drugich i pierwszych w ramach lekcji podstawy przedsiębiorczości przygotowywali plakaty i postery dotyczące zagadnień i ciekawostek związanych z ubezpieczeniami społecznymi. Dodatkowo uczniowie klas drugich opracowywali samodzielnie projekty dotyczące założenia i prowadzenia własnej działalności. Najciekawsze i najlepsze prace zostały zaprezentowane na wystawie ,towarzyszącej Olimpiadzie ZUS w naszej szkole. Z kolei najlepsza prezentacja dotycząca prowadzenia własnej działalności wykonana przez uczniów klasy 2B technikum o profilu technik elektryk została zaprezentowana gościom po zakończeniu olimpijskich zmagań przez autorów pracy: Damiana Kallusa ,Marcina Nowaka, Karola Rupa.

Naszą szkołę w Olimpiadzie reprezentowała trójka uczniów: Zuzanna Myśliwa z klasy drugiej D technikum oraz dwóch uczniów z klasy trzeciej zawodowej Mateusz Panicz i Denis Blaut. Zespoły uczniów wraz z ich opiekunami zostali uroczyście przywitani przez organizatora Olimpiady ZUS: Panią Ewelinę Rogułę- Naczelnik Wydziału Oganizacji i Analiz ZUS Oddział Opole, Pana Adama Kornackiego- Zastępcę Dyrektora opolskiego oddziału ZUS oraz gospodarza imprezy: Damiana Stankowicza- Wicedyrektora opolskiego Elektryczniaka. Główną inicjatorką, która zaprosiła przedstawicieli ZUS do organizacji Olimpiady w Zespole Szkół Elektrycznych oraz koordynatorką działań w naszej szkole była Pani Dorota Kulik-Nowak.

Zadaniem uczestników Olimpiady było drużynowe rozwiązanie testu wielokrotnego wyboru obejmującego 20 pytań zamkniętych. Poza poprawnością merytoryczną równie ważny był czas w jakim zespół uczniów reprezentujących daną szkołę udzielił prawidłowych odpowiedzi, gdyż do etapu trzeciego krajowego przechodzą tylko cztery drużyny z naszego województwa, które udzieliły najwięcej poprawnych odpowiedzi w jak najkrótszym czasie. Z nadzieją czekamy na wysokie wyniki naszego szkolnego zespołu.

Na uwagę zasługuje również fakt, iż dodatkową oprawę Olimpiady o charakterze muzycznym zapewnili:

nasza Szkolna Orkiestra Muzyczna pod kierunkiem Pana Przemysława Ślusarczyka i nasi młodzi ElektroARTYŚCI w składzie; Łukasz Komandzik, Dawid Tieleczek, Kuba Jankowiak, Kuba Tyszecki, Michał Cekus i Daniel Polok. Duże zainteresowanie wśród uczestników wzbudził hologram opracowany przez uczniów naszej szkoły a obsługiwany przez jednego z jej twórców Marka Koja. Dodatkowym atutem witającym naszych gości były również roboty obsługiwane i przygotowane przez uczniów kasy 2G pod kierunkiem Pana Artura Rapińskiego, którzy reprezentują najlepszą drużynę Opolskiej Ligii Robotów w naszym województwie.

Jako koordynator Olimpiady dziękuję wszystkim zaangażowanym w to przedsięwzięcie w tym również uczniom klasy 1 D, a w szczególności: Martynie Pająk, Karolinie Menzfed, Alicji Kubickiej, Dominice Resiak, Michałowi Markowskiemu, Michałowi Giesa, Dominikowi Nitzpon, Sebastianowi Seniszyn, Michałowi Stotko oraz Vincentowi Scholz, którzy uczestniczyli w organizacji technicznej Olimpiady.

Najlepsze prace zamieszczone na szkolnej wystawie o tematyce związanej z ZUS przygotowali:

1.Paweł Kolman klasa 2G

2. Dominik Moczygemba klasa 1A

3. Przemysław Stasiński klasa 2G

4. Marcin Kosek klasa 1D