EKONOMICZNE GRY ULICZNE I i II miejsce dla drużyn z Elektryczniaka

Konkurs zorganizowany przez Wydział Ekonomii i Zarządzania Politechniki Opolskiej oraz opolski oddział NBP, obejmował trzy miasta Opolszczyzny. W ostatnim etapie, który odbył się 15 października w Opolu, udział wzięły dwie czteroosobowe drużyny z naszej szkoły.

Spisali się celująco, zgarniając najwyższe lokaty. I miejsce zdobyła drużyna w składzie: Michał Kalinowski, Sebastian Pytel, Dawid Tieleczek, Mateusz Zadrożny- uczniowie klasy IV DT, II miejsce zajęli uczniowie z klasy IV ET- Michał Dąbrowski, Karol Skupiński, Michał Słodkowski, Patryk Warda.

Przebyli pieszo kilkanaście kilometrów, odnajdując kolejne punkty kontrolne, których charakterystyczny symbol został im przesłany przez komunikator, następnie musieli rozwiązać otrzymane zadanie ekonomiczne i przesłać do organizatora. Wszystko wirtualnie, szybko i w określonym czasie. Pytania, na które odpowiadali aby dotrzeć do następnego punktu dotyczyły: historii bankowości centralnej, polityki pieniężnej, działalności emisyjnej, systemów płatniczych, banku państwa, euro, numizmatyki. Chociaż zawodnicy mogli korzystać z różnych źródeł informacji, to zagadki często okazywały się nie takie łatwe do rozwiązania.

Ten konkurs to atrakcyjna dla ucznia forma edukacji przez zabawę, ucząca kreatywnego myślenia, umożliwiająca zweryfikowanie i pogłębienie swojej wiedzy z zakresu ekonomii.

Popisali się nie tylko wiedzą ale również umiejętnością zdobywania jej, stosowali techniki twórczego myślenia oraz co nie jest bez znaczenia wykazali się dobrą kondycją fizyczną.

Zwycięzcy otrzymali atrakcyjne nagrody i GRATULACJE.

Refleksje Sebastiana Pytel z konkursu:

Sobota 10 rano, przez komunikator dostajemy 10 zdjęć wykonanych w Opolu. Mamy 4 godziny na znalezienie obiektów na nich przedstawionych, musimy zrobić przy nich selfie i odpowiedzieć na pytania z ekonomii.
Podczas gdy większość nastolatków o tej porze odsypiała piątkową imprezę, grupa śmiałków z Elektryczniaka podjęła wyzwanie i wyszła z niego zwycięsko zajmując pierwsze miejsca na podium.

Mimo, że w powyższym skrócie wszystko brzmi łatwo i przyjemnie to w rzeczywistości było o wiele trudniej.

Szukając wyznaczonych miejsc docelowych mogliśmy poruszać się wyłącznie pieszo, przestrzegając przy tym wszelkich zasad ruchu drogowego. Na zdjęciu uwierzytelniającym znalezienie celu musiały znaleźć się twarze wszystkich czterech poszukiwaczy. Zdjęcie wysyłaliśmy, a w wiadomości zwrotnej otrzymywaliśmy zamknięte pytanie z ekonomii np. „Czym jest duopol, kartel?”. „Oblicz kapitalizację środków na lokacie kwartalnej” itp. Konkurs pozwalał na korzystanie ze wszelkich źródeł informacji – mogliśmy więc pytać przechodniów o poszukiwane miejsca, a o zagadnienia z ekonomii zapytać znajomych lub najzwyczajniej poszukać informacji w sieci. My, jak na asów przedsiębiorczości z 4DT przystało, na pytania z ekonomii nie marnowaliśmy pakietów internetowych tylko korzystaliśmy z nabytej na zajęciach wiedzy.

W samym centrum Opola znaleźliśmy 9 z 10 miejsc. Przebyliśmy ok. 20km, przelewając przy tym litry potu i modląc się o każdy procent baterii w smartfonie.

Ostatnie 10 miejsce znaleźliśmy pół godziny przed zakończeniem konkursu, chwilę później spotkaliśmy grupę z klasy 4ET.

Na wynik składała się godzina zakończenia potyczek ekonomicznych oraz doliczane minuty karne – 15 min. za każdą niepoprawną odpowiedź.

W imieniu obu drużyn mogę powiedzieć, że konkurs był dla nas niesamowitym wyzwaniem pełnym wrażeń, zapewniającym zastrzyk wiedzy oraz adrenaliny, ale przede wszystkim mocno integrującym.