OSTATNI KLAPS, A PRZED NIM FILMOWY SUKCES…

Sukcesem kończymy rok szkolny w działającym w Elektryczniaku kole filmowym!

Beata Więcek (klasa 1e) i Marek Koj (klasa 2d) zostali laureatami II. miejsca w konkursie organizowanym przez Stowarzyszenie Aglomeracja Opolska na realizację spotu filmowego, reklamującego zdrowy, ekologiczny tryb życia w Aglomeracji Opolskiej oraz wykorzystanie alternatywnych form transportu w życiu codziennym, ze szczególnym uwzględnieniem poruszania się na rowerze.

Konkurs pt. „Aglomeracja Opolska – Odetchnij Głęboko” przeznaczony był dla uczniów szkól ponadgimnazjalnych. Zadaniem uczestników było przygotowanie krótkiego, maksymalnie 3. minutowego spotu promującego Aglomerację Opolską. Do ścisłego finału zakwalifikowało się 7. filmów, w tym dwa przygotowane przez uczniów Elektryczniaka. Członkowie Jury, w uzasadnieniu decyzji, podkreślali wysoki poziom i zaangażowanie uczestników oraz ich profesjonalne podejście do tematu.

Wręczenie nagród wyróżnionym ekipom nastąpiło podczas IV. Ogólnopolskiego Kongresu Energetycznego, który odbył się 21 czerwca br. w opolskiej Szkole Muzycznej. Nagrodzona ekipa Elektryczniaka, rozdzieliła na podium dwa zespoły z II PLO w Opolu. Nagrodę pieniężną oraz możliwość udziału w warsztatach fotograficznych dla obojga członków zespołu, z rąk organizatorów konkursu, w imieniu ekipy odebrał Marek Koj.

Serdecznie gratulujemy sukcesu!

Udział w konkursie, to ostatnia w tym roku szkolnym aktywność członków koła filmowego, które od kilku lat działa w naszej Szkole. Każdego roku, grupa filmowych zapaleńców, bierze udział w seansach filmowych w ramach projektów Nowych Horyzontów Edukacji Filmowej.

Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej to odbywające się przez cały rok szkolny projekcje kinowe dla uczniów, realizowane w ramach cykli tematycznych, dostosowanych do wszystkich etapów edukacyjnych. Każdy pokaz poprzedza prelekcja multimedialna wprowadzająca uczestników w tematy podejmowane w danym filmie. Cały program NHEF jest zgodny z podstawą programową i rekomendowany przez MEN.

Można zaryzykować stwierdzenie, że filmy ogląda każdy. Jednak uczniowie skupieni w kole filmowym podjęli się zadania dużo trudniejszego – filmy, które oglądali w bieżącym roku szkolnym wymagały: skupienia, uwagi, refleksji, czyli WYSIŁKU INTELEKTUALNEGO.

W tym roku szkolnym oglądaliśmy filmy w ramach cyklu „Trudne tematy”. Samotne rodzicielstwo, niepełnosprawność fizyczna i intelektualna, wczesne rodzicielstwo, homoseksualizm… to niektóre z trudnych tematów, jakie podejmowały prezentowane co miesiąc w kinie MDK Opole filmy, poprzedzone interesującymi prelekcjami prowadzącego cykl Dariusza Romanowskiego, dzięki którym staraliśmy się nie tylko filmy oglądać, ale również je rozumieć, zwracając uwagę na materię filmową: pracę kamery, montaż, muzykę, ciekawe, często nowatorskie, rozwiązania techniczne.

Okazało się, że filmowym zapaleńcom udział w tych seansach nie wystarcza, stąd nowa inicjatywa członków koła filmowego, którą stał się Szkolny Dyskusyjny Klub Filmowy, w ramach którego spotykaliśmy się raz w miesiącu, proponując ciekawe, niebanalne filmy wszystkim zainteresowanym uczniom Szkoły. Jak się okazało, w niektórych seansach brali również udział zaprzyjaźnieni uczniowie innych szkół.

Od września 2015 r., dzięki zaangażowaniu i determinacji dwóch uczniów: Krzysztofa Siery (tegorocznego absolwenta z klasy 4a) oraz Dawida Kaluży (z 2g), udało się zorganizować 5 seansów, podczas których oglądaliśmy i dyskutowaliśmy o filmach zaproponowanych przez organizatorów pokazów: „Jeden dzień”, „Z dystansu”, „Zło”, „Czarny Łabędź”, „Requiem dla snu”.

Już po przerwie wakacyjnej wznawiamy działalność koła filmowego. W planach – na pewno udział w kolejnym cyklu filmowym… Co jeszcze? Ten scenariusz napiszą sami członkowie koła:)

Serdecznie zapraszam w nowym roku szkolnym! Opiekun koła filmowego – Beata Peczeniuk