Prowadzimy w Opolskiej Lidze Robotów

Grono miłośników robotyki na Opolszczyźnie stale się rozrasta. W pierwszy dzień wiosny na sali gimnastycznej Zespołu Szkół Elektrycznych w Opolu stawiło się 40 drużyn (czyli o 15 więcej niż przed rokiem) aby rywalizować w duchu fair play z innymi budowniczymi robotów w ramach zawodów Robo Elektryk Day. Większa ilość drużyn oznacza większą ilość konstrukcji z którymi nasze roboty musiały się zmierzyć. Wiedzieliśmy, że rywalizacja będzie zacięta.

Już w trakcie pierwszej konkurencji rozegranej na zawodach czyli Lego Sumo mogliśmy oglądać niesamowite konstrukcje oraz wspaniałe pojedynki robotów. Na trzech ringach roboty zmagały się niczym prawdziwi zawodnicy sumo nie tylko z przeciwnikiem ale i z własnymi słabościami. Wszyscy konstruktorzy starali się jak najlepiej przygotować swoje roboty do walki stosując różnego rodzaju rozwiązania mające na celu pokonanie przeciwnika i wypchnięcie go z ringu. I możecie mi wierzyć. W tej materii wyobraźnia konstruktorów nie zna granic.

W trakcie zawodów stoczono ponad 160 pojedynków w obu grupach wiekowych. Nasza drużyna Janusze spisała się rewelacyjnie wygrywając rywalizację w starszej grupie wiekowej. Wydaje się, że nasze dzielne pierwszaki znalazły sposób na inne robotyJ W swym trzecim starcie w ramach Opolskiej Ligi Robotów wygrali drugi raz z rzędu. Brawo. Drugie miejsce zajęła drużyna NoName, a trzecie drużyna Raki w Teamie.
W pierwszej grupie wiekowej pojedynki robotów były również bardzo zacięte. Aż miło patrzeć jak wiele serca wkładają Ci młodzi adepci robotyki w budowanie swoich robotów i jakie silne pozytywne emocje towarzyszą im podczas zawodów. Wśród naszych najmłodszych zawodników pierwsze miejsce zajęła drużyna Spider, drugie EV3HD, a trzecie Strażnicy Galaktyki.

Po zakończeniu rozgrywek sumo na wszystkich uczestników zawodów czekała miła niespodzianka. Naukowcy z Wydziału Elektrotechniki, Automatyki i Informatyki Politechniki Opolskiej zaprezentowali niezwykłe umiejętności jakie posiadają ich roboty humanoidalne. Pokazy cieszyły sporym zainteresowaniem zarówno ze strony zawodników jak i odwiedzających nas w tym dniu gości. W trakcie zawodów mogli oni również zobaczyć robota układającego kostkę Rubika zbudowanego z klocków Lego przez uczniów Publicznego Gimnazjum w Byczynie im. Polskich Noblistów. Specjalnym gościem, który odwiedził nasze zawody była Pani Krystyna Macek - Kamińska Prorektor ds. dydaktyki Politechniki Opolskiej.

Kolejną konkurencją było Lego Line Follower (robot ma za zadanie samodzielnie dojść do mety, jadąc wzdłuż czarnej linii, którą ma sam wykryć za pomocą odpowiednich czujników). Wielu zawodnikom, a właściwie ich robotom, wyznaczona trasa sprawiła wiele trudności, szczególnie, że musiały one pokonać kręta drogę złożoną m.in. z 90 stopniowych zakrętów oraz podwójnych skrzyżowań. W tej konkurencji poza umiejętnością pokonania skomplikowanej trasy liczy się również czas w jakim robot ją pokona. Każda z drużyn ma dwa podejścia i po pierwszym może przeprogramować lub przebudować swoją konstrukcję. Bardzo ważna jest również umiejętność odpowiedniego kalibrowania czujników względem oświetlenia trasy.

Do ostatniej chwili nie było wiadomo, kto wygra rywalizację w tej konkurencji. Po krótkich obradach jury okazało się, że w drugiej grupie wiekowej wygrała … nasza drużyna Janusze. Rewelacyjny wynik. Warto wspomnieć, że na poprzednich zawodach ich robot nie dojechał do mety i nie zdobył żadnych punktów. Widać, że nasi konstruktorzy wyciągnęli wnioski i dokonali zmian w konstrukcji oraz oprogramowaniu, które zapewniły im wspaniały sukces.
Drugie miejsce w tej konkurencji zajęła drużyna King of the World, a trzecie nasza najbardziej doświadczona drużyna Pozdrawiam tatę. Warto również wspomnieć, że na czwartym miejscu została sklasyfikowana nasza drużyna Robot Boys, dla której były to dopiero trzecie zawody. Gratulacje. To naprawdę duże osiągnięcie.

Następnie przyszedł czas na Lego Way Finder czyli konkurencję w której robot samodzielnie musi znaleźć wyjście z labiryntu. Jest to bardzo trudna konkurencja i sprawia wiele kłopotów konstruktorom, tym bardziej, że trasa turniejowa różni się od tej na której zawodnicy testują swoje roboty. Wiele robotów podczas pierwszego przejazdu gubiło trasę, zawracało lub nie dojeżdżało do punktów kontrolnych lub mety. Sztuka ta udała się dopiero się drużynie Optimus TAK, która jako pierwsza dojechała do mety. Po niej startowała nasza drużyna Pozdrawiam tatę, która tą skomplikowaną trasę pokonała szybciej. W drugim przejeździe nasi jeszcze poprawili swój czas i nie oddali prowadzenia już do końca. Konkurencja Lego Way Finder powoli staje się ich koronną konkurencją. Warto wspomnieć, że w 2015 roku drużyna ta zdobyła pierwsze miejsce właśnie w tej konkurencji na międzynarodowym Opolskim Festiwalu Robotów na Politechnice Opolskiej.

Podobnie jak naszej drużynie w drugim przejeździe wielu drużynom udało się poprawić wyniki z pierwszego przejazdu. Ostatecznie pierwsze miejsce zajęła nasza drużyna Pozdrawiam tatę, drugie Energy Team, a trzecie Optimus TAK. W najmłodszej grupie wygrała drużyna F1, drugie miejsce zajęła drużyna Virtual PRO, a trzecie Strażnicy Galaktyki. Po zakończeniu rozgrywek jury udało się na obrady. Zawodnicy z niecierpliwością oczekiwali na ogłoszenie oficjalnych wyników. Po chwili już wszystko było jasne. Pierwsze miejsce w klasyfikacji generalnej zawodów Robo Elektryk Day zajęła nasza drużyna Janusze, drugie miejsce nasi weteranie Pozdrawiam tatę, a trzecie drużyna Energy Team. Rewelacyjny występy pozwoliły naszej drużyny Janusze na objęcie prowadzenia w klasyfikacji generalnej Opolskiej Ligi Robotów, a drużynie Pozdrawiam tatę awansować na czwarte miejsce.

Zawody Robo Elektryk Day w tym roku zostały objęte patronatem Prezydenta Miasta Opola, TVP Opole, NTO oraz Politechniki Opolskiej.

robo day1 patronat

Wszystkim drużynom dziękujemy za wspaniałą zabawę, gratulujemy osiągnięć i zapraszamy na następne zawody, które zostaną rozegrane 26 kwietnia w Prudniku. Szczegóły wkrótce na stronie Opolskiej Ligi Robotów www.olr.edu.pl

Zachęcamy również do odwiedzenia poniższych stron :)