ODYSEUSZE PO ELIMINACJACH REGIONALNYCH WE WROCŁAWIU!

„Nie ma czegoś takiego jak zły pomysł; zawsze natomiast istnieje pomysł lepszy!”

Dr Sam Micklus – twórca Odysei Umysłu

14 marca odbyły się we Wrocławiu Eliminacje Regionalne 24. Edycji Ogólnopolskiego Konkursu Odysei Umysłu – pierwszego etapu międzynarodowego konkursu twórczego rozwiązywania problemów Odyssey of the Mind. Do Wrocławia przyjechało  80 drużyn czyli około 560  Odyseuszy z Dolnego Śląska i Opolszczyzny, którzy zmierzyli  się ze sobą prezentując  rozwiązania swoich  problemów długoterminowych w czterech kategoriach wiekowych.

Oczywiście nie mogło tam zabraknąć Odyseuszy z Zespołu Szkół Elektrycznych w Opolu, w którym Program Odysei realizowany jest od wielu lat. W tym roku w Eliminacjach Regionalnych pod okiem swoich trenerów wystartowały dwie Drużyny.

Jedna z nich, w składzie: Kasper Biegun, Kamil Seliga, Paweł Stolarczyk, Szymon Wydra, (wszyscy z 4 ET) oraz Krzysztof Kocorek (4 CT), która trenowała pod kierunkiem Beaty Peczeniuk, awansowała do Finału Ogólnopolskiego, który odbędzie się już niedługo, bo w dniach  28 - 29 marca br.

Najlepsi  - wyłonieni podczas Finału Ogólnopolskiego w Gdańsku - będą reprezentować Polskę na Finałach Światowych w Stanach Zjednoczonych.

Odyseusze wystartowali jesienią zaczynając od wyboru problemu długoterminowego. Drużyny, pracując ze swoim trenerem w zespole 5-7 osobowym, przygotowywali rozwiązanie problemu rozbieżnego, czyli takiego, który ma wiele możliwych realizacji. I właśnie to rozwiązanie, wplecione dodatkowo w krótkie przedstawienie,  prezentowali podczas konkursu na eliminacjach regionalnych.

Konkurs, jakim jest Odyseja Umysłu, kładzie największy nacisk na twórcze rozwiązywanie problemów, rozwijanie kreatywnego myślenia oraz pracę w zespole. Rozwiązując złożone zadania konkursowe – uczestnicy uczą się krytycznie analizować informacje celem identyfikacji faktycznych ograniczeń i sedna problemu. Realizując interdyscyplinarne projekty – muszą zdobywać i łączyć wiedzę z różnych dziedzin, a przede wszystkim stosować ją w praktyce. Uczniowie  Elektryczniaka biorący udział w programie podołali stawianym przed nimi zadaniom, mimo iż nie było to proste.

Oto z jakimi problemami zmierzyły  się w tym roku drużyny z naszej Szkoły:

Problem 1: Pociąg do wyzwań –  Trener Tomasz Śniegur

Drużyna z klasy 2 AT w składzie:  Jakub Bias, Tomasz Czekała, Michał Jaroszczuk, Marceli Makarewicz, Piotr Scześniok, Wojciech Tokarczuk, Marcin Zalewski.

Zespół zaprojektuje, skonstruuje i uruchomi od jednego do trzech pojazdów, które będą przemieszczać się po torach i zatrzymywać na różnych stacjach – pokonując pomiędzy przystankami przeszkody, wybrane z określonej listy. Wehikuły muszą być kierowane wyłącznie przez tory, po których się poruszają – i nie mogą dotykać niczego oprócz nich. Drużyna przedstawi swoje rozwiązanie w formie spektaklu, w którego fabułę wplecie perypetie pojazdów oraz postać zabawnego konduktora, służącego radą podróżnym. Ostatni z planowych przejazdów stanowić będzie zarazem „rundę honorową”, podczas której wehikuł dumnie zaprezentuje flagę lub transparent.

Problem  4: Odlećcie w kulki – Trener Beata Peczeniuk

Drużyna w składzie: Kasper Biegun, Kamil Seliga, Paweł Stolarczyk, Szymon Wydra, (wszyscy z 4 ET) oraz Krzysztof Kocorek (4 CT).

Drużyna powinna zaprojektować i zbudować – wyłącznie z drewna balsa i kleju – strukturę, która poddana zostanie próbie udźwignięcia jak największego ciężaru. Konstrukcja musi z początku utrzymywać pięć szklanych kulek, które – w miarę jej obciążania – zespół będzie uwalniać po jednej na raz, usuwając fragmenty struktury przy użyciu stworzonego przez siebie urządzenia. Po nałożeniu na konstrukcję tablicy bezpieczeństwa oraz pierwszego odważnika, uczestnicy – za pomocą wspomnianego przyrządu – usuną kawałek drewna i wypuszczą pierwszą kulkę. Później położą następny odważnik, uwolnią drugą kulkę – i tak dalej. Obciążanie struktury i wypuszczanie kolejnych kulek wplecione zostanie w spektakl, którego fabuła nawiązywać będzie do „odlatywania od rzeczywistości” i popadania w szaleństwo… (do czego odnosi się oryginalny, angielskojęzyczny tytuł Problemu, tzn. Lose Your Marbles).

Obu drużynom gratulujemy sukcesu, gdyż zgodnie z ideą Odysei – w tym konkursie KAŻDY JEST ZWYCIĘŻCĄ! A za drużynę reprezentującą naszą Szkołę w Gdańsku – trzymamy kciuki!