Ostatni klaps – podsumowanie działalności Koła Filmowego

Kolejny rok szkolny za nami... Czas na podsumowania…   Już drugi rok działa w Szkole koło filmowe, w ramach którego uczniowie mogą rozwijać swoje zainteresowania i pasje związane z filmem. Można zaryzykować stwierdzenie, że filmy ogląda każdy. Jednak uczniowie skupieni w kole filmowym podjęli się zadania dużo trudniejszego – filmy, które oglądali w bieżącym roku szkolnym wymagały: skupienia, uwagi, refleksji, czyli WYSIŁKU INTELEKTUALNEGO.

Raz w miesiącu uczestniczyli w projekcji jednego z filmów wyświetlanego w Młodzieżowym Domu Kultury w Opolu w ramach cyklu Nowych Horyzontów Edukacji Filmowej dotyczącego KINA WPÓŁCZESNEGO. Był to zestaw filmów wyjątkowych pod względem estetycznym i artystycznym, które zaznaczyły swoją obecność na najlepszych festiwalach filmowych w ostatnich latach. Zaprezentowane tytuły pochodziły z różnych krajów i obszarów kulturowych i  były reprezentacją kina niszowego, alternatywnego dla wielkich superprodukcji.

Poza oglądaniem filmów grupa pasjonatów tworzenia własnych produkcji zakwalifikowała się do Ogólnopolskiego Programu „Film Na Horyzoncie”. W projekcie wystartowały dwie drużyny z naszej Szkoły.

„Film Na Horyzoncie” ma charakter kursu internetowego, w ramach którego uczestnicy uczą się jak znaleźć dobry pomysł na film, napisać do niego scenariusz, wykonać zdjęcia oraz całość zmontować.

W pierwszym etapie prac, który trwał od października do grudnia, w oparciu o zamieszczone na stronie projektu teksty dotyczące pisania scenariusza, robienia zdjęć i techniki montażu, uczniowie samodzielne wykonywali ćwiczenia filmowe - spoty, recenzje, etiudy dokumentalne i fabularne. Efekty ich pracy były ocenianie, by w ten sposób wyłonić najlepszych, którzy wejdą do wersji PRO i wezmą udział w trzech spotkaniach warsztatowych w Warszawie.

Do projektu przystąpiło 48 grup z całej Polski. Spośród nich wyłoniono 10  ekip. Konkurencja była bardzo silna, liczył się każdy zdobyty punkt. Sukces uczniów Elektryczniaka cieszył nas tym bardziej, że wśród konkurencji znalazło się wiele grup ze szkół o profilu humanistycznym i artystycznym, realizujących program edukacji medialnej i filmowej.

Wśród najlepszych  znaleźli się uczniowie z naszej Szkoły – grupa w składzie: Adrian Trembacz (klasa 3 E), Grzegorz Dzikowski, Mariusz Setnicki, Oskar Kowol (z klasy 3 A) i  Jarosław Jary (klasa 3 D) – EKIPA NR 22 , o nazwie  „Jeszcze nie mamy pojęcia”, która pracowała pod opieką Beaty Peczniuk.

Pierwsze warsztaty – scenariuszowe - na których ekipę Elektryczniaka  reprezentowali  Oskar Kowol oraz Jarosław Jary,  odbyły się w dniach 10-12 stycznia br. w Pracowni Duży Pokój w Warszawie.  W zajęciach wzięło udział 20 osób z 10 najlepszych ekip FNH. Byli to, poza naszą ekipą,   przedstawiciele grup z Białegostoku, Gdyni, Olesna, Poznania, Rudy Śląskiej, Sowlanów, Ostrowca Wielkopolskiego oraz Wałbrzycha. Uczestnicy warsztatów wspólnie uczyli się jak konstruować historię, pobudzali swoją kreatywność i pisali próbki scenariuszy filmów krótko- i długometrażowych, indywidualnie konsultowali pomysły ekip na filmy tworzone w ramach FNH. Nie zabrakło także spotkania z gościem - dokumentalistą Tomaszem Wolskim, reżyserem m.in. „Szczęściarzy” i „Lekarzy”.

Drugie warsztaty – operatorskie – odbyły się w dniach od 14 do 16 marca. Naszą ekipę reprezentowali Oskar Kowol oraz Mariusz Setnicki (obaj z klasy 3at).

Uczestnicy warsztatów nie tylko poszerzali swoją wiedzę o konstrukcji storyboardu, technikach oświetlenia i konstruowaniu zdjęć, ale także zmierzyli się z ćwiczeniami praktycznymi stawianymi przez wykładowców. Co zaskoczyło członków naszej ekipy, sporo czasu poświecono zasadom fotografowania, które są punktem wyjścia do budowania dobrych kadrów filmowych.  Nie zabrakło również indywidualnych konsultacji o filmowych postępach ekip, a w sobotę odbyło się spotkanie z gościem Pawłem Dyllusem, autorem zdjęć do filmu „Chce się żyć”, który opowiadał uczestnikom warsztatów o pracy zdjęciowej na planie filmowym i swoich doświadczeniach zawodowych.

Warsztaty odbyły się w siedzibie studia Heliograf, jednej z największych firm oświetleniowych w branży filmowej, a prowadzili je opiekunowie ekip PRO.

Po raz trzeci warsztaty odbyły się w dniach od 11 do 13 kwietnia, a uczestniczyli w nich Grzegorz Dzikowski z klasy 3a oraz Adrian Trembacz z klasy 3e.

Tym razem młodzi filmowcy poznawali teorię montażu, analizowali sceny i ujęcia z filmów, układali ciągi montażowe ze zdjęć oraz montowali materiały filmowe z wykorzystaniem profesjonalnych programów do edycji wideo. W niedzielę miało miejsce spotkanie z Bartoszem Pietrasem, montażystą filmu „Sala Samobójców”.

Warsztaty odbyły się w siedzibie firmy EBH, zajmującej się postprodukcją i wynajmem sprzętu filmowego.

Wszystkie warsztaty poprowadzili opiekunowie ekip PRO: Irena Gruca - Rozbicka, Małgorzata Stasiak, Filip Kovcin oraz Maria Smereczyńska.

Na drugim  etapie ekipy pracowały nad krótkimi filmami do­kumentalnymi lub fabularnymi kręconymi na temat Komunikacja. Każda ekipa otrzymała swojego moderatora – profesjonalistę filmowego, który za pośrednictwem Internetu czuwał nad procesem powstawania filmu oraz wspierał merytorycznie młodych twórców. Filmy konkursowe miały być gotowe do 19 maja.

Spośród 10 ekip zakwalifikowanych do wersji PRO, tylko 7 skończyło swój film. Wśród nich znalazła się nasza ekipa, która zrealizowała projekt pt. „Przebudzenie”.

Decyzją Jury w składzie: Irena Gruca-Rozbicka, Małgorzata Stasiak, Filip Kovcin, Maciej Jakubczyk, Karolina Śmigiel, Marta Szymanek oraz gościnnie Sebastian Buttny, w konkursie Jury dla najlepszego filmu w wersji PRO pierwsze miejsce otrzymał film Bilet ekipy nr 04 z Częstochowy

Już po przerwie wakacyjnej wznawiamy działalność koła filmowego.

W planach udział w kolejnym cyklu filmowym, tym razem WIELOKULTUROWOŚĆ W FILMIE, w ramach którego zobaczymy: Spotkanie, Combat girls. Krew i honor, Na krawędzi nieba, Hotel Rwanda, 5 rozbitych kamer oraz Cud purymowy.

Będzie również możliwość nakręcenia własnych filmów, udziału w internetowym kursie filmowym oraz w konkursach filmowych adresowanych zarówno do odbiorów, jak i twórców filmów…

Serdecznie zapraszam w nowym roku szkolnym! 
Opiekun koła filmowego – Beata Peczeniuk

film na horyzoncie