Uczniowie Elektryczniaka na inauguracyjnym spotkaniu „PaT” w Opolu

pat

22 maja 2014 roku klasa 1DT wraz z wychowawcą Damianem Stankowiczem oraz pedagogiem szkolnym Zygmuntem Zaborowskim uczestniczyła w inauguracyjnym spotkaniu programu „PaT” w Opolu, które odbyło się w Filharmonii Opolskiej im. Józefa Elsnera. „PaT” to skrót nazwy programu „Profilaktyka a Ty”. Celem programu „PaT” jest min.:

• komunikowanie oraz inicjowanie przez zespoły specjalistów wspólnoty działań, skierowanych przeciwko zjawiskom patologii społecznej;
  • zmniejszanie zjawiska uzależnień wśród młodzieży szkolnej, poprzez kształtowanie aktywnych społecznie i umacnianie asertywnych postaw;
  • inspirowanie rodziców do pogłębiania wiedzy z zakresu profilaktyki uzależnień oraz nakłanianie ich do częstej rozmowy na ten temat
    z własnymi dziećmi;
  • tworzenie ogólnopolskiej społeczności, promującej wśród młodzieży modę na życie bez uzależnień.

Spotkanie rozpoczęło się o godzinie 14:00 wystąpieniem zaproszonych gości, wśród których znaleźli się min.: insp. Irena Doroszkiewicz - Komendant Wojewódzki Policji, Roman Kolek - Wicemarszałek Województwa Opolskiego, Halina Bilik - Opolski Kurator Oświaty, Ryszard Zembaczyński - Prezydent Opola. Następnie przywitano przybyłych gości, po czym rozpoczęła się dyskusja. Prowadził ją pomysłodawca całego przedsięwzięcia pan Grzegorz Jach inspektor Policji, Pełnomocnik Komendanta Głównego Policji ds. promocji bezpieczeństwa publicznego, a uczestniczyli w niej uczniowie z zaproszonych opolskich szkół. Głównym jej tematem było popularyzowanie programu „PaT” oraz problem uzależnień wśród młodzieży. Po dyskusji został przedstawiony krótki spektakl edukacyjno-profilaktyczny „Sekret. Odzwierciedlał on w doskonały sposób proces uzależnienia się młodzieży od narkotyków. Poruszył on problemu narkomanii wśród młodzieży oraz uświadamiał, jak ważne w okresie dojrzewania jest wsparcie i pomoc rodziców. Pod koniec spotkania zostały wyemitowane dwa krótkie filmy o podobnej problematyce profilaktycznej.

Zdjęcia: Monika Kaiser-Maciejczak, Dariusz Dobrowolski