Praktyki zagraniczne uczniów Opolskiego Elektryczniaka

wyj

W roku szkolnym 2013/2014 - 24 uczniów Publicznego Technikum nr 5 w Opolu wyjechało na miesięczne zagraniczne praktyki zawodowe do renomowanych firm na terenie Niemiec i Austrii. Było to możliwe dzięki udziałowi szkoły w projekcie RCRE „OPOLSKIE SZKOLNICTWO ZAWODOWE BLIŻEJ RYNKU PRACY”.

Nasi uczniowie mogli zapoznać się z nowoczesnymi technologiami i warunkami pracy w zakładach BMW i ElektroSchlagenhauf GmbH w Regensburgu, Volksvagen w Zwickau, Pedax i Stihl w Bidburgu oraz Elektro Reinprecht w Voitsbergu. Praktyki dotyczyły zawodów: technik elektronik 12 uczniów, technik elektryk 9 uczniów i technik mechatronik 3 uczniów.

W celu wizytacji miejsc odbywania praktyk uczniów szkół zawodowych województwa opolskiego, w dniach 21-24 maja grupa dyrektorów i nauczycieli z tych szkół odwiedziła miejsca praktyk i spotkała się z pracodawcami  oraz naszymi praktykantami. Jako pierwsze odwiedziliśmy zakłady i centrum kształcenia zawodowego BMW w Regensburgu, gdzie zostaliśmy zapoznani z dualnym systemem kształcenia zawodowego w Niemczech oraz spotkaliśmy naszych praktykantów i zobaczyliśmy ich stanowiska pracy.

Następnym etapem był Voitsberg w Styrii (Austria), gdzie na terenie nowoczesnego domu pasywnego doszło do spotkania z koordynatorem praktyk na terenie Styrii, pracodawcami oraz Konsulem Honorowym dr Geroldem Ortnerem. Wszyscy podkreślali solidność, pracowitość i bardzo dobre przygotowanie naszych uczniów. W Voitsbergu zwiedziliśmy Landesberufsschule Elektrotechnik, gdzie dyrektor Pan Johann Hiden oprowadził nas po nowoczesnych pracowniach i przedstawił system kształcenia zawodowego w Austrii.

W następnym roku szkolnym planujemy zwiększyć liczbę uczniów wysyłanych na zagraniczne praktyki zawodowe oraz poszerzyć ofertę o kraje pozaeuropejskie np. RPA.