Pilotażowe zajęcia dla przyszłej klasy politechnicznej

W związku z planami utworzenia w Zespole Szkół Elektrycznych w roku szkolnym 2015/2016 klasy politechnicznej (technik elektronik), na Politechnice Opolskiej odbyły się pilotażowe zajęcia związane z poszerzeniem wiedzy elektronicznej. Ich celem było poznanie nowoczesnego podejścia do zagadnień związanych w projektowaniem układów cyfrowych. W piątek 25 kwietnia pan dr inż. Sławomir Pluta z Wydziału Elektrotechniki, Automatyki i Informatyki Politechniki Opolskiej zorganizował dla uczniów klasy 3et zajęcia pt. „Zasady projektowania programowalnych układów elektronicznych PLD/FPGA”. Zajęcia te podzielone były na dwa etapy. W pierwszej części wygłoszono wykład na temat rozwoju elektroniki cyfrowej oraz przedstawiono budowę, metody programowania i zastosowanie układów PLD i FPGA.

W drugiej części zorganizowano zajęcia laboratoryjne. W trakcie tych zajęć uczniowie uczyli się obsługi oprogramowania Quartus II  i MAX II Plus firmy ALTERA. Zadanie jakie musieli rozwiązać polegały na zbudowaniu układy zamka szyfrowego za pomocą automatu stanów i zaprojektowaniu sterownika wyświetlacza 7-SEG. Poprawność zaproponowanych rozwiązań testowali na platformach edukacyjnych firmy ALTERA.

Zdobyta przez uczniów wiedza i poznanie nowatorskiego podejścia do zagadnień związanych z projektowaniem układów cyfrowych z pewnością zaowocują w przyszłości i pozwolą im poszerzyć ich horyzonty.

Pierwsze układy scalone opracowano w połowie XX wieku. Mieściły one tylko kilka elementów logicznych (bramek logicznych), a projektowanie układów elektronicznych z wykorzystaniem tych elementów nie sprawiało większych trudności. Jednak wraz z postępem miniaturyzacji elektroniki i rozwojem technologii produkcji układów scalonych, rosła również złożoność układów cyfrowych. Obecnie dostępne na rynku układy (FPGA) posiadają już nawet kilka milionów bramek logicznych. Tak zaawansowana technologia wymusza na elektronikach i programistach diametralną znamię podejścia do syntezy układów cyfrowych oraz opracowania nowych narzędzi do projektowania i programowania tego typu układów.