Dzień Robotyki w Chmielowicach

Nasza sekcja robotyki nie próżnuje. Zostaliśmy zaproszeni do szkoły podstawowej w Chmielowicach, aby pokazać naszym młodszym kolegom jak połączyć przyjemne z pożytecznym, czyli jak uczyć się i rozwijać swoje pasje oraz zainteresowania przez zabawę.

Rankiem 25 kwietnia udaliśmy się do szkoły w Chmielowicach. Jeszcze chwilka na rozładowanie sprzętu, ostatnie poprawki konstrukcyjne robotów, sprawdzenie oprogramowania i … zaczęło się. Otworzyły się drzwi sali gimnastycznej i nieco nieśmiało, cichutko z wypiekami na twarzy weszli pierwszoklasiści. Po chwili na sali było niesłychanie gwarno, a trema odeszła w niepamięć. Sterując robotami za pomocą tabletów dziewczęta rywalizowały w konkurencji Lego Slalom, natomiast chłopcy w Lego Sumo.

Duch współzawodnictwa udzielił się wszystkim, a po sali ( choć pewnie nawet poza nią ) rozchodził się głośny doping kolegów i koleżanek. Po skończonych zawodach pierwszaki miały możliwość pobawienia” się robotem pająkiem. Spora liczba jego nóg powodowała, że na początku podążał on w innym kierunku niż oczekiwany (sterowanie nim jest bardziej skomplikowane), ale maluchom udało się szybko opanować tę sztukę.

Po pierwszakach do rywalizacji o zwycięstwo w konkurencjach sumo oraz slalom przystąpiły klasy drugie i trzecie. I znów zabawy było co nie miara. Czas szybko mijał, a uczniowie nie chcieli się rozstać z robotami. Na szczęście mieliśmy dla nich niespodziankę. Podobnie jak pierwszaki udali się do swoich klas, gdzie czekały na nich kolorowanki i puzzle o tematyce robotycznej oraz kolejne wyzwanie. Uczniowie mieli za zadanie zbudować ECO ROBOTA z materiałów uważanych za odpady. W czasie, gdy najmłodsi budowali swoje ECO ROBOTY, na sali pojawili się uczniowie klas IV – VI. Także ich rywalizacja pochłonęła całkowicie. Dziewczyny na równo z chłopakami walczyły na ringu sumo oraz trasie slalomu. Znalazł się także śmiałek, który przeszedł trasę slalomu robotem pająkiem, co nie jest łatwą sztuką. Dostał za to od wszystkich gromkie brawa.

Uczniowie zadawali nam również pytania dotyczące zasad konstruowania robotów oraz ich programowania, na które staraliśmy się wyczerpująco odpowiadać.

Na koniec Dnia Robotyki uczniowie klas I – III zaprezentowali nam swoje wspaniałe ECO ROBOTY. Domyślacie się pewnie, że dzieciaki puściły wodze fantazji - ich roboty pływały, latały, grały oraz odrabiały lekcje.

I jak tu nie powiedzieć, że robotyka jest fajna.