Maturzyści na Jasnej Górze

9 kwietnia 2014 r. nasi maturzyści oraz uczniowie klasy 3az i 3aw pielgrzymowali do jasnogórskiego sanktuarium w Częstochowie. Młodzież naszej szkoły chciała ofiarować swoje lęki i niepokoje i zawierzyć Matce Bożej egzamin dojrzałości. Tegoroczne pielgrzymowanie odbywało się pod hasłem: „Błogosławieni ubodzy w duchu, albowiem do nich należy królestwo niebieskie”.

Nasze wspólne pielgrzymowanie rozpoczęliśmy w środę o godz. 8.00. Pan Dyrektor Dariusz Dobrowolski „wyprawili” maturzystów na drogę ku Jasnej Górze.

W autokarze maturzyści zostali zapoznani z historią jasnogórskiego sanktuarium oraz z dziejami naszej Ojczyzny, która tak mocno wpisana jest w historię Jasnej Góry.

Nasz pobyt w sanktuarium rozpoczął się od Drogi Krzyżowej, którą przeszliśmy wałami jasnogórskimi. W drodze krzyżowej naszej młodzieży towarzyszył biskup opolski Andrzej Czaja. Uczniowie z naszej szkoły prowadzili rozważanie stacji drogi krzyżowej oraz nieśli „szczególny” krzyż, bo był to krzyż Światowych Dni Młodzieży, które miały miejsce w Częstochowie 1991 roku. Krzyż ten poświęcił bł. Jan Paweł II.

O godz. 13.00 w ich intencji naszych maturzystów jak również całego grona pedagogicznego sprawowana była Msza św. w Kaplicy Matki Bożej. Eucharystii przewodniczył bp Andrzej Czaja, ordynariusz diecezji opolskiej. W homilii ks. biskup zwracał uwagę, że „matura to egzamin wiedzy, ale także decyzja co do przyszłego życia - jego kierunku i kształtu. Tak ważnym jest byście młodzi przyjaciele czuli odpowiedzialność za powołanie, byście chcieli być ludźmi szczęśliwymi, ludźmi, którzy potrafią żyć w relacji z Bogiem i drugim człowiekiem”.

W kaplicy cudownego wizerunku Matki Bożej obecny był poczet sztandarowy naszej szkoły, w liturgie zaangażowali się również uczniowie z naszej szkoły, a jeden z tegorocznych maturzystów naszej szkoły w imieniu wszystkich maturzystów całej diecezji dokonał aktu zawierzenia młodzieży w opiekę Matki Bożej Częstochowskiej.

Uczniowie mieli też okazję zwiedzenia: bazyliki, skarbca, kaplicy, muzeum, golgoty jasnogórskiej. Po tym wszystkim wyruszyliśmy w drogę powrotną z Częstochowy do Opola. 

W Dębskiej Kuźni przeżyliśmy chwile strachu. Z komory silnika autobusu zaczął wydobywać się ogień. Obecni nauczyciele wraz z kierowcą sprawnie pomogli uczniom bezpiecznie i szybko opuścić pojazd, następnie po zawiadomieniu straży pożarnej próbowali gasić pożar do momentu przyjazdu odpowiednich służb. Ugaszeniem autobusu zajęli się strażacy - dwie jednostki Państwowej Straży Pożarnej i dwie OSP. Nikt nie ucierpiał na skutek tego zdarzenia.

To wydarzenie nie przysłoniło jednak tego wszystko, co przeżyliśmy w trakcie pielgrzymki na Jasną Górę. Warto podkreślić fakt, że uczniowie pokazali się z jak najlepszej strony, zaprezentowali wysoką kulturę osobista i religijną. Każdy wrócił ubogacony tym czasem zamyślenia nad swoim życiem, czasem zatrzymania się i ofiarowania tych zmagań maturalnych. W wielu rozmowach z uczniami, poruszana była kwestia wyborów życiowych oraz podejmowania decyzji w życiu dorosłym.

Za podjęcie natychmiastowej decyzji oraz profesjonalne zachowanie się podczas zapalenia się autobusu i zapewnienie bezpieczeństwa uczniom składam serdeczne podziękowania obecnym nauczycielom oraz uczniom. Za trud zaangażowania i świadectwo swojej obecności na pielgrzymce składamy serdeczne dzięki: p. Elżbiecie Dratwie, p. Dorocie Wiktorowskiej, p. Marii Kozielskiej, p. Małgorzacie Jaworskiej-Suwale, p. Lidii Gargul, p. Marii Hulok, p. Elżbiecie Rokujżo, ks. Adamowi Gromadzie, ks. Marianowi Sasce, p. Piotrowi Dobrowolskiemu.

Dyrektor Dariusz Dobrowolski