Z ŻAŁOBNEJ KARTY - BOLESŁAW KICZMA (1944-2014)

wz

Z wielkim żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Naszego Przyjaciela, znakomitego nauczyciela i wychowawcy, Bolesława Kiczmy. Był on absolwentem Elektryczniaka, pracownikiem naukowym Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Opolu i Uniwersytetu Opolskiego, a także długoletnim nauczycielem przedmiotów zawodowych w Naszej Szkole.

Urodził się 2 lutego 1944 roku we Lwowie. Po II wojnie światowej, jako dziecko przyjechał z rodziną do Opola. Po ukończeniu szkoły podstawowej w 1957 roku podjął – jak wspominał- pierwszą samodzielną decyzję w swoim życiu, która zarazem stała się decyzją najważniejszą. Bez zgody rodziców, ale z inspiracji starszych kolegów, postanowił rozpocząć naukę w Technikum Mechaniczno-Elektrycznym w Opolu. W latach 1958-1961 na bazie tego technikum powstały odrębne szkoły o profilu elektrycznym, które ostatecznie przyjęły nazwę Zespół Szkół Zawodowych nr 1 w Opolu.  Do tej placówki należało Technikum Energetyczne, które Bolesław Kiczma ukończył w 1962 roku (należy podkreślić, że z Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 w Opolu  wywodzi się  w prostej linii  nasz Elektryczniak).

Następnie - przez rok- Bolesław Kiczma pracował zawodowo jako elektryk. W latach 1963-68 studiował elektrotechnikę na Wydziale Matematyki, Fizyki i Chemii Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Opolu i uzyskał tytuł magistra elektrotechniki. Bezpośrednio po studiach, w 1968 roku został pracownikiem naukowym Opolskiej WSP (od 1994 roku – Uniwersytetu Opolskiego), wiążąc się z uczelnią aż do zakończenia swojej pracy zawodowej.

W połowie lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku podjął studia doktoranckie na wydziale Elektrycznym Politechniki Śląskiej w Gliwicach i tam w 1979 roku uzyskał stopień doktora nauk technicznych. W Zespole Szkół Elektrycznych im. Tadeusza Kościuszki w Opolu pracował jako nauczyciel przedmiotów zawodowych w latach 1984-2007 i 2008-2010. Był autorem i współautorem kilkudziesięciu artykułów naukowych i skryptów. Miał umiejętność zachęcania młodzieży do twórczych poszukiwań technicznych. Dzięki temu wielokrotnie odbierał laury za uzyskanie przez Jego wychowanków tytułów Młodego Mistrza Techniki.Został odznaczony m.in. Brązowym Krzyżem Zasługi i Medalem Komisji Edukacji Narodowej, otrzymał Nagrodę Opolskiego Kuratora Oświaty w 1999 roku i Nagrodę Prezydenta Miasta Opola w 2004 roku za wybitne osiągnięcia w pracy dydaktycznej  i wychowawczej. Zmarł 6 kwietnia 2014 roku.  Pozostanie na zawsze w Naszej Pamięci jako znakomity pedagog i człowiek, zawsze życzliwy i uczynny dla Kolegów oraz uczniów i studentów.