Święto Patrona

„Mimo tylu lat odległych, dzielących nas od czasów, gdy żył, działał i dowodził Tadeusz Kościuszko, jest On wciąż jeszcze jak nieśmiertelny, święty ogień, który płonie żywym, jasnym płomieniem ideału i gorącego ukochania wolności, jest wciąż najczystszym wzorem poświęcenia dla Ojczyzny, niestrudzonym obrońcą praw człowieka do swobody, wolności osobistej i niezależności”. Wzorem, który powinien przyświecać wszystkim związanym z naszą szkołą…

20 marca obchodziliśmy Święto Patrona Zespołu Szkół Elektrycznych – Tadeusza Kościuszki. Zgodnie z tradycją Szkoły w tym dniu odbyło się uroczyste ślubowanie uczniów klas pierwszych.

Pierwsza cześć uroczystości miała charakter turnieju, w którym pierwszoklasiści mieli udowodnić, że są godni miana Ucznia Zespołu Szkol Elektrycznych. Zadania dotyczyły wiedzy o szkole, umiejętności matematycznych, zdolności manualnych oraz sprawności fizycznej. Znakomitą atmosferę  tej części święta zapewnili prowadzący turniej uczniowie klasy 2 bt – Mateusz Gatner, Tomasz Harasimiuk oraz Marcin Henek.

Druga część uroczystości miała już bardzo podniosły charakter. Rozpoczęła się przemówieniem  Pana Dyrektora, Dariusza Dobrowolskiego, który, w umiejętny sposób uświadomił młodym ludziom, jak wiele, wbrew upływowi lat, łączy ich z Tadeuszem Kościuszko. Podkreślił, iż osiągnięcia bohatera są między innymi wynikiem uczęszczania do dobrej szkoły – Szkoły Rycerskiej. Pan dyrektor zwrócił się do uczniów, uświadamiając im, iż podobnie jak Patron naszej szkoły, oni również uczęszczają do bardzo dobrej placówki - najlepszej na Opolszczyźnie, która jest szkołą „nowoczesną, otwartą, wyposażającą w wiedzę i umiejętności, umożliwiającą młodemu człowiekowi funkcjonowanie we współczesnym świecie”. Pod koniec swojego wystąpienia wyraził zadowolenie, iż tak wielu młodych ludzi wybrało naszą szkołę, „by w przyszłości tak jak jej patron odnosić sukcesy w kraju i za granicą”.

Po przemówieniu Pana Dyrektora, uczniowie złożyli ślubowanie.

Ponieważ dzień 24 marca uznany jest za oficjalne Święta Patrona Zespołu Szkół Elektrycznych (na pamiątkę złożenia przez Kościuszkę w 1794r uroczystej przysięgi narodowi i objęcia formalnie przywództwa insurekcji jako Najwyższy Naczelnik Siły Zbrojnej Narodowej), nie mogło zabraknąć akcentu o tym Wielkim Polaku. Uczniowie klas pierwszych mieli okazję wysłuchać prezentacji poświęconej patronowi naszej szkoły, wygłoszonej przez uczniów klasy I FT - klasy I FT Błażeja Szymańskiego oraz Szymona Dziubińskiego, jak również obejrzeć pokaz slajdów obrazujących jego dzieje.

Całość uroczystości prowadził uczeń klasy III DT, niezastąpiony Szymon Kowalik, nad jej stroną techniczną czuwali: Kamil Frihauf i Denis Czapluk z 3BT oraz Mateusz Mazurkiewicz  z klasy IAT. Niezapomniany charakter święta podkreśliła szkolna orkiestra pod dyrygenturą znakomitego Przemysława Ślusarczyka.

Nad całością imprezy czuwały panie: Sylwia Swięs oraz Katarzyna Mansfeld.