FILMOWCY Z ELEKTRYCZNIKA NA WARSZTATACH OPERATORSKICH W WARSZAWIE

Po raz drugi, przedstawiciele grupy filmowej „Jeszcze nie mamy pojęcia” działającej pod opieką Beaty Peczeniuk w ramach szkolnego koła filmowego, uczestniczyli w warsztatach filmowych w Warszawie.

Tym razem, w dniach od 14 do 16 marca, odbyły się warsztaty operatorskie, w których wzięło udział 18 osób z 9 najlepszych ekip biorących udział w programie „Film na Horyzoncie”. Naszą ekipę reprezentowali Oskar Kowol oraz Mariusz Setnicki (obaj z klasy 3AT), którzy do Warszawy pojechali pod opieką Waldemara Dobrowolskiego.

Uczestnicy warsztatów nie tylko poszerzali swoją wiedzę o konstrukcji storyboardu, technikach oświetlenia i konstruowaniu zdjęć, ale także zmierzyli się z ćwiczeniami praktycznymi stawianymi przez wykładowców. Co zaskoczyło członków naszej ekipy, sporo czasu poświecono zasadom fotografowania, które są punktem wyjścia do budowania dobrych kadrów filmowych.  Nie zabrakło również indywidualnych konsultacji o filmowych postępach ekip, a w sobotę odbyło się spotkanie z gościem Pawłem Dyllusem, autorem zdjęć do filmu „Chce się żyć”, który opowiadał uczestnikom warsztatów o pracy zdjęciowej na planie filmowym i swoich doświadczeniach zawodowych.

Warsztaty odbyły się w siedzibie studia Heliograf, jednej z największych firm oświetleniowych w branży filmowej, a prowadzili je opiekunowie ekip PRO: Irena Gruca - Rozbicka, Małgorzata Stasiak, Filip Kovcin i Maciej Kozłowski - specjaliści skupieni wokół magazynu branży audiowizualnej FILMPRO.

Możliwość udziału w takiej formie szkoleniowej adresowanej do młodych filmowców, jest efektem udziału ekipy z naszej Szkoły w ogólnopolskim kursie internetowym realizowanym w ramach programu „Film na Horyzoncie”. Grupa filmowa z Elektryczniaka została laureatem pierwszego etapu projektu i znalazła się  wśród 10 najlepszych ekip spośród 48 z całej Polski  biorących udział w programie.

W pierwszym etapie prac, który trwał od października do grudnia, w oparciu o zamieszczone na stronie projektu teksty dotyczące pisania scenariusza, robienia zdjęć i techniki montażu, uczniowie samodzielne wykonywali ćwiczenia filmowe - spoty, recenzje, etiudy dokumentalne i fabularne. Efekty ich pracy były ocenianie, by w ten sposób wyłonić najlepszych, którzy wejdą do wersji PRO i wezmą udział w trzech spotkaniach warsztatowych w Warszawie.

Konkurencja była bardzo silna, liczył się każdy zdobyty punkt. Sukces uczniów Elektryczniaka cieszy nas tym bardziej, że wśród konkurencji znalazło się wiele grup ze szkół o profilu humanistycznym i artystycznym, realizujących program edukacji medialnej i filmowej.

Na obecnym etapie ekipy pracują nad krótkimi filmami do­kumentalnymi lub fabularnymi kręconymi na temat Komunikacja. Każda ekipa otrzymała swojego moderatora – profesjonalistę filmowego, który za pośrednictwem Internetu czuwa nad procesem powstawania filmu oraz wspiera merytorycznie młodych twórców.

Najlepsze filmy z projektu zostaną nagrodzone m.in. zaproszeniem na festiwale twórczości młodzieżowej w różnych miastach Polski.

Przed nami jeszcze jedne warsztaty – w kwietniu zajmiemy się zagadnieniami z zakresu montażu filmu.

Ekipa „Jeszcze nie mamy pojęcia” wraz z opiekunem Beatą Peczeniuk serdecznie dziękują Waldemarowi Dobrowolskiemu, który zgodził się pojechać na warsztaty jako opiekun przedstawicieli naszej grupy.