TRZY ZWYCIĘSKIE DRUŻYNY ELEKTRYCZNIAKA W ELIMINACJACH REGIONALNEYCH ODYSEI UMYSŁU!

"Odyseja Umysłu uczy młodych ludzi stawiać czoła zmianom, zaszczepia w nich radość z nauki i wiarę we własne zdolności osiągania tego, co inni mogliby uznać za niemożliwe.”

 Dr Sam Micklus – twórca Odysei Umysłu

14 marca (sobota) odbyły się we Wrocławiu Eliminacje Regionalne 23.  Ogólnopolskiego Konkursu Odysei Umysłu – pierwszego etapu międzynarodowego konkursu twórczego rozwiązywania problemów Odyssey of the Mind. Do Wrocławia przyjechało 97 drużyn czyli około 670 Odyseuszy z Dolnego Śląska i Opolszczyzny, którzy zmierzyli  się ze sobą prezentując  rozwiązania swoich  problemów długoterminowych w czterech kategoriach wiekowych.

Oczywiście nie mogło tam zabraknąć Odyseuszy z naszej Szkoły. W tym roku w Eliminacjach Regionalnych pod okiem swoich trenerów wystartowały trzy Drużyny  i wszystkie z nich awansowały do Finału Ogólnopolskiego (!), który odbędzie się już niedługo, bo w dniach  29 -30 marca br.
Dodatkowo drużyna realizująca Problem 2 „Strachy na lachy”, zdobyła, jako jedyna spośród  drużyn startujących w eliminacjach,  prestiżową  Nagrodę Ranatra Fusca za Wybitną Kreatywność, stosując ciekawe i skomplikowane rozwiązanie techniczne i elektroniczne.

Przed nami kolejny etap konkursu. Najlepsi  - wyłonieni podczas Finału Ogólnopolskiego w Gdańsku - będą reprezentować Polskę na Finałach Światowych w Stanach Zjednoczonych.

Odyseusze wystartowali jesienią zaczynając od wyboru problemu długoterminowego. Drużyny, pracując ze swoim trenerem w zespole 5-7 osobowym, przygotowywali rozwiązanie problemu rozbieżnego, czyli takiego, który ma wiele możliwych realizacji. I właśnie to rozwiązanie, wplecione dodatkowo w krótkie przedstawienie,  prezentowali podczas konkursu na eliminacjach regionalnych.

Konkurs, jakim jest Odyseja Umysłu, kładzie największy nacisk na twórcze rozwiązywanie problemów, rozwijanie kreatywnego myślenia oraz pracę w zespole. Rozwiązując złożone zadania konkursowe – uczestnicy uczą się krytycznie analizować informacje celem identyfikacji faktycznych ograniczeń i sedna problemu. Realizując interdyscyplinarne projekty – muszą zdobywać i łączyć wiedzę z różnych dziedzin, a przede wszystkim stosować ją w praktyce. Uczniowie  Elektryczniaka biorący udział w programie podołali stawianym przed nimi zadaniom, mimo iż nie było to proste. Wszystkie drużyny zakwalifikowały się do kolejnego etapu konkursu!

Oto z jakimi problemami zmierzyły  się w tym roku drużyny z naszej Szkoły:

Problem 2: Strachy na lachy – Trener Beata Peczeniuk

Drużyna w składzie: Kasper Biegun, Kamil Seliga, Paweł Stolarczyk, Paweł Woźny, Szymon Wydra, (wszyscy z 3 ET) oraz Krzysztof Kocorek (3 CT) –  finaliści i zdobywcy Nagrody Ranatra Fusca za Wybitną Kreatywność!

Drużyna stworzy i zaprezentuje oryginalne przedstawienie, opowiadające o niby-nawiedzonym „domu strachów”. Cztery zastosowane tam efekty specjalne mają w zamyśle przerazić każdego, kto w owo miejsce trafi – okazuje się jednak, że zamiast tego odnoszą zupełnie inny skutek… W spektaklu wystąpi przynajmniej jedna postać, która rzeczonych efektów specjalnych doświadczy, a także narrator, który jej przeżycia będzie relacjonował publiczności. Na dodatek, cała ta „straszna” historia musi zakończyć się w niespodziewany sposób!

Problem 4: Wszystko się ułoży – Trener Renata Kisza

Drużyna w składzie: Dawid Ciolek (3FT), Marcin Klama (3CT), Szymon Kowalik (3DT), Kamil Mazurek (3FT), Martin Stanik (3FT), Łukasz Wołochowicz (3FT) - finaliści.

Drużyna ma za zadanie zaprojektować i zbudować pojedynczą strukturę, która składać się będzie z kilku osobnych części – wykonanych wyłącznie z drewna balsa i kleju, i ułożonych w stosik, jedna na drugiej. Im więcej elementów zespół użyje, tym więcej otrzyma punktów. W chwili rozpoczęcia konkursowego występu, niepołączone ze sobą fragmenty konstrukcji wkomponowane będą w artystyczne wyobrażenie Ziemi. Następnie, zawodnicy poukładają segmenty jeden na drugim – a na powstałą w ten sposób całość zaczną nakładać sportowe odważniki. Plastyczna podobizna Ziemi, układanie części składowych w stosik i obciążanie kompletnej struktury wplecione będą w fabułę spektaklu, który drużyna zaprezentuje na scenie.

Problem 5: Na własne oczy – Trener Tomasz Śniegur

Drużyna z klasy 1 AT w składzie:  Jakub Bias, Michał Jaroszczuk,  ateusz Mazurkiewicz, Piotr Scześniok, Wojciech Tokarczuk, Marcin Zalewski  - finaliści.

Zespół wymyśli i zaprezentuje oryginalne przedstawienie, w którym pewna społeczność czuje się zagrożona przez coś, co znajduje się w miejscu, gdzie żaden z jej członków jeszcze nigdy nie był. Za pomocą metody stworzonej przez drużynę, wspólnota wybierze ze swego grona jednego lub więcej Podróżnika, który uda się w owo tajemnicze miejsce, aby je lepiej poznać. Dotarłszy do celu wyprawy, Podróżnik wyśle do domu wiadomość, która przekona jego pobratymców, że w rzeczywistości nie mają się czego bać. W spektakl wpleciona będzie także postać narratora, dwie rymowanki oraz ruchomy element scenografii.

odyseja-gratulacje

GRATULUJEMY WSZYSTKIM ODYSEUSZOM I ICH TRENEROM

I ŻYCZYMY POWODZENIA NA FINALE OGÓLNOPOLSKIM W GDAŃSKU!