Sukces Elektryczniaka na zawodach Lego Challenge 2014

Wczesnym rankiem :) 20 stycznia 2014 r. , w dobrych humorach i bojowym nastawieniu, uczniowie naszej szkoły wyjechali do Regionalnego Centrum Rozwoju Regionalnego w Opolu na wojewódzki finał zawodów robotycznych Lego Challenge 2014.

W drodze wydawało się nam, że jesteśmy oazą spokoju i nic nie może nam go zakłócić. A tu im bliżej RCRE, tym napięcie rosło. Na miejscu okazało się, że przyjechało aż 18 zespołów z całego województwa. Zapowiadała się zacięta rywalizacja z najlepszymi, bowiem wiele drużyn buduje i programuje roboty znacznie dłużej od naszych chłopaków.

Usiedliśmy w sali, rozpakowaliśmy nasze roboty, podłączyliśmy je do komputera ...i trema zniknęła. Wpadliśmy w wir poprawiania, udoskonalania oraz testowania naszych konstrukcji. Wokół zgiełk, ożywione rozmowy konstruktorów, opiekunów, widzów. Już wiedzieliśmy, że zabawa będzie przednia. Mnogość pomysłów na skonstruowanie robotów, jakim wykazali się nasi przeciwnicy, utwierdziła nas w przekonaniu, że jesteśmy we właściwym miejscu we właściwym czasie. Nadszedł czas przetestowania naszych pomysłów i konstrukcji w prawdziwej rywalizacji.
A zatem do dzieła.

Pierwszą konkurencją było LEGO SUMO. Nasze roboty samodzielnie musiały wywrócić lub wypchnąć przeciwnika poza okręg i jednocześnie znaleźć sposób, by samemu nie zostać wypchniętym. W tej próbie szło nam naprawdę bardzo dobrze. Zespół w składzie Jakub Bias i Marceli Makarewicz szybko pokonał swoich przeciwników, a o zajęciu drugiego miejsca w tej konkurencji zdecydował...jeden remis :). Druga drużyna, czyli Paweł Fronia i Marcin Konop, nie pozostawała w tyle. Zanotowali jedną porażkę i kilka remisów. Brawo.

Nie było jednak czasu na odpoczynek. Musieliśmy przebudować i przeprogramować nasze roboty do następnej konkurencji, czyli LEGO LineFollower.
Roboty miał za zadanie samodzielnie dojść do mety, jadąc wzdłuż czarnej linii, wykorzystując w celu jej detekcji czujnik koloru lub światła. W tej konkurencji liczył się czas przejazdu i ilość zaliczonych punktów kontrolnych. Oba nasze roboty zaliczyły je wszystkie, a czas przejazdu plasował nas w ścisłej czołówce.

W ostatniej konkurencji LEGO WayFinder musieliśmy tak skonstruować i oprogramować robota, żeby wyszedł samodzielnie z labiryntu. Szybko okazało się, że jest to zadanie niezwykle trudne i wszystkie drużyny miały z jego wykonaniem spore problemy.

Po zakończonej rywalizacji komisja konkursowa udała się na obrady. Oj, jak ten czas się dłużył. Jeszcze chwila niepewności ...i szał radości  Jakub Bias i Marceli Makarewicz zajęli drugie miejsce w województwie. Radości było co niemiara. Przyszedł czas na nagrody, dyplomy, gratulacje.  Słowa uznania należą się również Pawłowi Froni i Marcinowi Konopowi. Chłopcy dzielnie walczyli i wiele się nauczyli, a zdobyte doświadczenie zaprocentuje już w niedalekiej przyszłości.

Następne zawody robotyczne odbędą się  bowiem  w naszej szkole w pierwszy dzień wiosny.

Serdecznie wszystkich zapraszamy.

Jeszcze raz gratuluję i życzę kolejnych sukcesów - Opiekun Artur Rapiński