W ROKU 2011 - ELEKTRYCZNIAK DUMĄ OPOLA I OPOLSZCZYZNY!

ELEKTRYCZNIAK DUMĄ OPOLA I OPOLSZCZYZNY
TECHNIKUM ELEKTRYCZNE NAJLEPSZE NA OPOLSZCZYŹNIE
I NA  14  MIEJSCU W KRAJU

Tegoroczna edycja RANKINGU SZKÓŁ PONADGIMNAZJALNYCH jest przełomowa. Po raz pierwszy oprócz olimpiad o miejscu w zestawieniu zadecydowały wyniki egzaminu maturalnego (część podstawowa i rozszerzona) i ocena szkoły przez kadrę akademicką.

Trzynasta edycja Ogólnopolskiego Rankingu Szkół Ponadgimnazjalnych ogłoszonego przez Rzeczpospolitą i Perspektywy osobno oceniła licea i technika.

Kapituła Rankingu, której przewodniczył prof. Tomasz Borecki ustaliła kryteria i ich wagi procentowe uwzględniające:

• Sukcesy w olimpiadach – 30%
  • Matura z przedmiotów obowiązkowych – 30%
  • Matura z przedmiotów dodatkowych – 30%
  • Opinia akademicka – 10 %

Oznacza to w praktyce, że czynnikiem dominującym w ocenie liceów i techników była matura (łączna waga 60%). W tegorocznej edycji nie udało się uwzględnić w rankingu dla techników wyników z egzaminu zawodowego.

Źródłem danych dla Zespołu ds. Rankingów i Analiz Edukacyjnych były protokoły komitetów głównych olimpiad przedmiotowych, zestawienia okręgowych komisji egzaminacyjnych, własne badania ankietowe przeprowadzone wśród kadry uczelni w całej Polsce przez Fundację „Perspektywy”.

Nowością w Rankingu trzynastej edycji była niewątpliwie „opinia akademicka” z miarą 10%. Prestiż szkoły ponadgimnazjalnej wśród kadry akademickiej jest istotnym wskaźnikiem jakości szkoły odzwierciedlającym poziom przygotowania absolwentów, jak również umiejętność samodzielnego uczenia się, planowania swojej kariery i pokonywania trudności  - co ma, między innymi bezpośredni wpływ na terminowe zdawanie egzaminów i ich zakończenie.

Dane do tego kryterium zostały pozyskane w wyniku przeprowadzonego w grudniu 2010 roku, drogą internetową, ogólnopolskiego badania ankietowego wśród 1500 przedstawicieli władz rektorskich i dziekańskich wszystkich polskich publicznych i niepublicznych uczelni akademickich. Szkoła, która w danym kryterium otrzymała najlepszą ocenę, uzyskiwała wynik równy 100. Wyniki kolejnych szkół są odniesieniem ich wartości do wyniku najlepszej szkoły w tym kryterium.

Najlepszą szkołą techniczną w województwie opolskim w XIII edycji Rankingu „Rzeczpospolitej” i „Perspektyw” jest Publiczne Technikum nr 5 w Zespole Szkół Elektrycznych im. Tadeusza Kościuszki w Opolu, a najlepszym liceum Publiczne LO nr 3 im. Marii Skłodowskiej-Curie w Opolu.

Wręczenie dyplomów dyrektorom wyróżnionych szkół ze wszystkich województw  miało miejsce w dniu 11 stycznia 2011 roku w auli Wyższej Szkoły Ekonomiczno-Informatycznej w Warszawie.

Jest mi szczególnie miło poinformować, że wręczenie dyplomów dla szkół z Opola towarzyszyła Pani Halina Bilik – Opolski Kurator  Oświaty oraz Pani Irena Koszyk – naczelnik Wydziału Oświaty w Opolu.

W rankingu ogólnopolskim znakomite 14 miejsce wśród ponad 1500 szkól Polski uzyskało Publiczne Technikum nr 5 w Zespole Szkół Elektrycznych im. Tadeusza Kościuszki a kolejne:

• 30- te Publiczne Technikum nr 3 w Zespole Szkół Ekonomicznych w Opolu
  • 49 –te Publiczne Technikum nr 1 w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Opolu
  • 165-te Publiczne Technikum w Zespole Szkół Mechanicznych w Opolu

W Rankingu Liceów 16 miejsce w kraju uzyskało III LO w Opolu, a kolejne:

• 18-te Publiczne II LO w Opolu im. Marii Konopnickiej
  • 165-te Publiczne LO z Oddziałami Dwujęzycznymi w Opolu
  • 223-te  Publiczne LO nr I w Opolu
  • 305- te Publiczne LO nr 5 w Opolu

Pełna lista laureatów została opublikowana w Informatorze Gimnazjalisty „Najlepsze Licea i Technika w Polsce” oraz na łamach Rzeczpospolitej i Perspektyw z dnia 12 stycznia 2011 roku.

Drodzy uczniowie i Szanowni Nauczyciele !

Możecie być dumni, że w tej szkole uczycie się, że w tej szkole pracujecie i z tą szkołą związaliście się na dobre w nauce i w pracy.

Jest faktem, że wspaniały wynik w Rankingu był możliwy dzięki znakomitej postawie pedagogów, którzy nie szczędzili sił w przygotowaniu do egzaminu maturalnego i egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe.

Osiągnięty wynik szkoły w JUBILEUSZOWYM ROKU 60-lecia wydania dyplomów jest potwierdzeniem rangi szkoły w Polsce, w naszym województwie i Opolu.

Niech ten osiągnięty sukces będzie zachętą do dalszej pracy uczniów i nauczycieli i niech przyniesie jeszcze lepsze lokaty w kolejnym RANKINGU.

Elektryczniak był i musi dalej być dumą uczniów i nauczycieli - tego życzę całej społeczności: uczniom, rodzicom, nauczycielom – sobie też.

To w auli Wyższej Szkoły Ekonomiczno-Informatycznej ogłoszono wyniki RANKINGU SZKÓŁ PONADGIMNAZJALNYCH 2011.
Redaktor Naczelny „Rzeczpospolita” Paweł Lisiecki Redaktor Naczelny „PERSPEKTYWY” Bianka Siwińska Powitanie przybyłych na uroczystość przez organizatorów Rankingu.

Gratulacje od Ministerstwa Edukacji Narodowej przekazała Sekretarz Stanu Pani Lilla JAROŃ. Przewodniczący Kapituły RANKINGU Prof. dr hab. Tomasz Borecki.

Przewodniczący Kapituły RANKINGU Prof. dr hab. Tomasz Borecki. Wręczenie dyplomów i wyróżnień dla najlepszych szkół województwa opolskiego III LO reprezentuje Pani Joanna Raźniewska Publiczne Technikum Nr 5 Pan Władysław Opoka.

Dyrektorzy wyróżnionych Szkół Opola w towarzystwie organizatorów RANKINGU, Opolskiego Kuratora Oświaty Pani Haliny Bilik, absolwentów III LO studiujących w Warszawie. Gratulacje.

Opolska delegacja z dyplomatami Władysław Opoka, Joanna Raźniewska, Aleksander Iszczuk – dyrektor II LO w Opolu (Szkoła zajęła 18 miejsce). Irena Koszyk - naczelnik Wydziału Oświaty w Opolu. Organizatorzy RANKINGU 2011 z Przewodniczącym Kapituły.