XII KONFERENCJA SAMORZĄDÓW UCZNIOWSKICH „Młodzież w sieci. Współczesne narzędzia komunikacji – szanse i zagrożenia”

Dnia 17 grudnia 2013  uczennica klasy 1dt Katarzyna Kreis oraz uczniowie klasy 4dt Patryk Pluskota, Mateusz Wocka wraz z panią Marią Kowalską uczestniczyli w XII Konferencji Samorządów Uczniowskich w Młodzieżowym Domu Kultury na Strzelców Opolskich 1. Tematem konferencji było „Młodzież w sieci. Współczesne narzędzia komunikacji – szanse i  zagrożenia.”

Oto krótka relacji Kasi z powyższej konferencji : „O 9:00 rozpoczęto konferencję i zaprezentowano gości. Po 15 minutach dr Tomasz Grzyb, psycholog społeczny i wykładowca Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej (SWPS) prowadził wykład „Złapani w sieć” na temat aspektów komunikacji przez Internet.

Prelekcja była niezwykle interesująca, pan Grzyb mówił  młodzieżowym językiem, używał kolokwializmów i mówił o rzeczach bardzo nam bliskich. Poruszył tematy takie jak obecna nierozłączność z telefonem, prywatność w Internecie, strach przed byciem offline (tzw. FOBO – fear of beingoffline), powolne uzależnianie się od Internetu i urządzeń mobilnych. Wykładowca pokazał nam dane statystyczne dotyczące wysyłania informacji do sieci przez ludzi oraz używania przez gimnazjalistów (13-15 lat) Internetu. Poruszył też temat dzielenia się naszymi danymi w Internecie i zagrożeniach z tym związanych.”

Po wykładzie była chwila przerwy na rozprostowanie nóg a następnie projekcja filmu. Pan Dariusz Romanowski zaproponował mały test, który polegał na wyłączeniu telefonów na 80 minut (tyle trwała projekcja), a następnie zaprosił szkoły podstawowe do mniejszej sali, gdzie był pokazywany film „Brak zasięgu”. Gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne zostały w głównej sali kinowej, gdzie wyświetlono film „Przytul mnie” duńskiego reżysera Kaspara Munka. Film ten został nakręcony na podstawie wydarzeń, które miały miejsce w Gdańsku parę lat temu, kiedy to grupa chłopców zdjęła ubranie i bieliznę z dziewczyny i symulowała gwałt, a klasa,  nie reagowała. Moim zdaniem film był wstrząsający i wart obejrzenia choć raz, żeby zobaczyć, ile może zrobić zła komunikacja rodzic-dziecko oraz bierność ludzi w stosunku do ofiar. Po zakończeniu filmu wyszliśmy na 30-minutową przerwę, w czasie której dostaliśmy poczęstunek.

O 12 zostaliśmy poproszeni o ponowne wejście do sali. Tym razem już nie był to wykład, a dyskusja z udziałem wszystkich uczestników konferencji. Moderatorami dyskusji byli dr Justyna Ziółkowska (SWPS), dr Tomasz Grzyb (SWPS) oraz Dariusz Romanowski (MDK). Najpierw dyskutowaliśmy na temat filmów, które obejrzeliśmy. Powiedzieliśmy  trochę na temat uzależnienia od Internetu, niezmiernej chęci udostępniania zdjęć i statusów „żeby każdy wiedział i zazdrościł”, „lajków” na facebooku oraz zdjęć wrzucanych na portale społecznościowe. Płynnie przechodziliśmy z tematu na temat. Dyskusja była żywa, każda z grup wiekowych brała w niej udział i prawie nikt nie wyszedł wcześniej. O 13:30 pan Dariusz Romanowski zakończył konferencję i wszyscy udali się do domów.

Konferencja dała mi dużo do myślenia na temat mojego uczestniczenia w Internecie, miałam wiele przemyśleń dotyczących „życia” w sieci – czy to jest naprawdę życie, czy może wegetacja? Skłoniło mnie to do wielu zmian, między innymi przeredagowania mojego profilu  na facebooku, usunięcia wielu zdjęć oraz moderacji ustawień prywatności. Kolejną konkluzją, do jakiej doszłam była ilość dzieci(bo tak możemy nazwać uczniów szkół podstawowych), które miały smartfony i ciągły dostęp do Internetu. Pamiętam, że kiedy byłam mała to z internetu korzystałam tylko z domu, a telefon był mi potrzebny tylko w komunikacji z klasą, gdy chciałam odpisać zeszyty. Moim zdaniem rodzice niepotrzebnie kupują smarfony tak młodym ludziom, po prostu oni nie są w stanie w pełni wykorzystać tego sprzętu. Prowadzący od początku podkreślali, że nie są przeciwko używaniu facebooka – trzeba go tylko używać z głową. J