Praktyki przyszłych księży w Elektryczniaku

Seminarium

To już kolejny raz nasza szkoła została wybrana przez Wyższe Międzydiecezjalne Seminarium Duchowne oraz Wydział Teologiczny Uniwersytetu Opolskiego w Opolu do przeprowadzenia rocznych praktyk kleryków z V roku seminarium. Można śmiało powiedzieć, że przyszli księża uczą się jak uczyć, ale przede wszystkim poznają potrzeby młodzieży. Klerycy podzieleni na kilkuosobowe grupy, najpierw uczestniczą w lekcjach jako słuchacze, by później samodzielnie prowadzić zajęcia.

Młodzi przyzwyczajają  się do obecności osób w stroju duchownym, poznają kleryków jako ludzi, z którymi można porozmawiać o różnych potrzebach. Dzięki temu młodzi ludzie zawiązują relacje, poznają jak wygląda życie kleryka w seminarium. Na zakończenie pierwszego semestru praktyk, nasi uczniowie zostali zaproszeni do Wyższego Międzydiecezjalnego  Seminarium Duchownego w Opolu, by zobaczyć życie przyszłego księdza z bliska. Uczniowie mogli zobaczyć między innymi sale wykładowe, pokoje kleryków, kaplicę, sale gimnastyczną czy też refektarz, czyli klerycką stołówkę. Na zakończenie spotkania klerycy przygotowali projekcję filmu dotyczącą codziennego dnia w życiu kleryka. Po wspólnym pamiątkowym zdjęciu obdarowani niespodzianką w postaci słodkiego upominku uczniowie wrócili do szkoły na lekcje.

Jak podkreślają klerycy, taka praktyka to również czas poznawania i ubogacenia drugim człowiekiem. To czego klerycy uczą się w teorii na studiach, w szkole mają możliwość skonfrontowania swojej postawy z rzeczywistością.

Klerykom życzymy, aby ten czas spędzony w naszej szkole, był czasem pełnym pięknych przeżyć oraz wzrastania i przygotowania do bycia nauczycielem młodych ludzi.