ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI W ELEKTRYCZNIAKU

Od lewej: Dyrektor Dariusz Dobrowolski, Dariusz Dzionek, Mateusz Kurpias (prowadzący).

8 listopada 2013 roku odbyły się szkolne uroczystości z okazji 95 Rocznicy Odzyskania Niepodległości, przypadającej w dniu 11 listopada. Program przygotowali uczniowie klasy 3 DT oraz nauczyciele: Dariusz Dzionek i Damian Stankowicz. Znakomitą oprawę muzyczną zapewniła Orkiestra Szkolna pod batutą Przemysława Ślusarczyka. W ramach uroczystości odbyła się debata historyczna, z udziałem Dyrektora Szkoły Dariusza Dobrowolskiego i Dariusza Dzionka, prowadzona przez  Mateusza Kurpiasa z klasy 3 DT, który wcielił się w rolę gospodarza "studia telewizyjnego".

Podczas debaty podkreślono, że Święto Niepodległości jest wydarzeniem istotnym i powinno jednoczyć wszystkich Polaków. Stwierdzono, że do czynników- dzięki którym odrodzenie Polski w 1918 roku było możliwe, należały zarówno fakty od nas niezależne, jak też bezpośrednie zaangażowanie obywateli. Podstawowy czynnik niezbędny do odzyskania wolności to upadek wszystkich trzech zaborców -Rosji, Austro-Węgier i Niemiec (Prus). Istotnie tak się stało w okresie od marca do listopada 1918 r. Z drugiej strony społeczeństwo polskie wykazało olbrzymi entuzjazm i chęć odbudowy państwa. Dość powiedzieć, że bardzo szybko zorganizowano siły zbrojne. O ile w listopadzie 1918 roku było pod bronią około 50 tysięcy żołnierzy wojsk regularnych,  to rok później  liczba ta przekroczyła 600 tysięcy. Warto zatem uświadomić młodym pokoleniom, że zjednoczenie narodu w imię wielkich zadań jest możliwe, przy dobrej współpracy zarówno polityków, jak  i społeczeństwa.