Udział Elektryczniaka w„Europejskim Dniu Przywracania Czynności Serca”

Akcja „Uruchom swoje serce” w ramach „Europejskiego Dnia Przywracania Czynności Serca” miała miejsce w środę, 16 października w opolskim Solarisie. Do zbiorowej resuscytacji na fantomach przystąpili uczniowie, nauczyciele i rodzice z 16 opolskich szkół.Celem projektu było upowszechnienie wiedzy i umiejętności udzielania pierwszej pomocy oraz udział w ustanowieniu ogólnopolskiego rekordu w resuscytacji krążeniowo – oddechowej. W całej Polsce, trenując na fantomach, przez 30 minut pierwszej pomocy udzielało 50 tyś. osób z 730 organizacji.

Projekt odbył się w ramach „Europejskiego Dnia Przywracania Czynności Serca” - "Restart a Heart", jest odpowiedzią na Deklarację Parlamentu Europejskiego z czerwca 2012 roku, w której państwa członkowskie nawołują do ustanowienia Europejskiego Tygodnia Podnoszenia Świadomości o Problemie Nagłego Zatrzymania Krążenia. Celem inicjatywy jest powszechne nauczanie społeczeństwa udzielania pierwszej pomocy osobie, u której wystąpiło nagłe i niespodziewane NZK. Gościem specjalnym akcji w Opolu był Krzysztof Siemion, srebrny medalista Igrzysk Olimpijskich w Barcelonie w 1992 r.

Organizatorami opolskiej edycji przedsięwzięcia byli min. Polska Rada Resuscytacji, Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy oraz Wojewódzki Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli
w Opolu.

Zespół Szkół Elektrycznych w akcji reprezentowali: Teresa Joszko (3AT), Tadeusz Bogucki (2AT), Mariusz Setnicki (3AT), Paweł Markuszewski (4CT), Krzysztof Komsa (4ET). Opiekunem grupy był Damian Stankowicz.