LABORATORIUM MASZYN I URZĄDZEŃ ELEKTRYCZNYCH ODRADZA SIĘ JAK FENIKS Z POPIOŁÓW

Sala nr 8 w naszej szkole już w okresie przedwojennym pełniła rolę pracowni zawodowej. W latach sześćdziesiątych, siedemdziesiątych i osiemdziesiątych została całkowicie zmodernizowana i systematycznie doposażana  w aparaturę pomiarową. W latach następnych pod kierownictwem pana Mariana Kwaśnickiego, w ramach prowadzonych prac dyplomowych, laboratorium maszyn i napędu elektrycznego było wzorcową pracownią,  w której był realizowany w 100% program nauczania z zakresu pracowni maszyn elektrycznych.

Wraz z wprowadzeniem poprzedniej reformy szkolnej w naszym Zespole Szkół powstały nowe zawody takie jak: technik mechatronik, technik informatyk, technik teleinformatyk, które  wymagały stworzenia od podstaw bazy dydaktycznej oraz kierowania wszelkich środków finansowych na ten cel.

Wprowadzana od 2012 roku na poziomie szkół ponadgimnazjalnych nowa reforma kładzie duży nacisk na rozwój szkolnictwa zawodowego. Priorytety stworzone przez MEN i „dobra pogoda” w Zespole Szkół Elektrycznych umożliwiły gruntowną przebudowę sali nr 8.

Z środków własnych szkoły dokonano wymiany oświetlenia. Została położona również nowa instalacja zasilająca stanowiska laboratoryjne. Podłoga po wymianie jest obecnie ze względów technologicznych sezonowana. Zasadnicze wsparcie w zakresie wyposażenia laboratorium realizowane jest przez Regionalne Centrum Rozwoju Edukacji w ramach projektu systemowego nr POKL.09.02.00-16-001/13pn. „OPOLSKIE SZKOLNICTWO ZAWODOWE BLIŻEJ RYNKU PRACY”  współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Laboratorium zostanie wyposażone w specjalistyczny sprzęt zgodny z wymogami nowej podstawy programowej, gdzie duży nacisk został położony na montaż maszyn, urządzeń i instalacji elektrycznych. Niedogodności w prowadzeniu zajęć w chwili obecnej zostaną zrekompensowane dobrymi  i bezpiecznymi warunkami procesu dydaktycznego w przyszłości. Wzbogacony zostanie wizerunek szkoły, zgodnie z zasadą; „szkoła zawodowa laboratoriami stoi”.