LEKCJA OTWARTA Z JĘZYKA NIEMIECKIEGO

O śniegu można dużo że pada, że prószy, że kurzy...,
że nim miecie, że się kłębi wiruje...i ziębi!,
że skrzypi, skrzy się, sypie, i spoiwa świat w senną baśniowość.

Zima była tematem lekcji otwartej z języka niemieckiego, którą przygotowałam i przeprowadziłam w formie poranka poetyczno- muzycznego z grupą uczniów z klasy IET.

Na tle prześlicznych widoków i zimowych pejzaży uczniowie usłyszeli opisy zimowych krajobrazów i zjawisk pogodowych typowych dla tej pory roku. Tłem muzycznym była muzyka Viwaldiego pt. „ Cztery pory roku-Zima”Cytowane były wiersze poetów niemieckich takich jak min. Heinrich Heine, Kurt Tucholski, oraz polskich np. Leopolda Staffa. Świąteczny nastrój wprowadził wiersz w wykonaniu Gabrysi Lorenc z klasy IIET oraz kolęda „Cicha noc”, którą zagrali na złotych trąbkach Kamil Pluta, Paweł Wiendlocha i Damian Kluczny. W trakcie lekcji uczniowie powtórzyli typowe zwroty do opisu zimowej pory roku w języku niemieckim. Taka lekcja to przykład możliwości połączenia przyjemnego z pożytecznym. Było świetnie – tak ocenili uczniowie.