„My life as a diplomat”

Vice konsul USA

Spotkania z wybitnymi postaciami życia politycznego oraz kulturalnego zawsze wnoszą wiele istotnych wiadomości i poszerzają zrozumienie świata. Tym razem też tak było, bowiem uczniowie Technikum Elektrycznego i III LO mieli okazję poznać konsula Vanja Vukota z Konsulatu Generalnego USA w Krakowie. Miejscem spotkania była Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu 19.09.2013 roku.

Na wstępie dostojnego gościa powitała i przedstawiła dyrektor tej placówki kulturalnej Pani mgr Elżbieta Kampa. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie z klas  I AT i III FT wraz z nauczycielami: Tomaszem Śniegurem, Anną Stankowicz, Mirosławą Korzekwą i Andrzejem Olszowskim.

Konsul Vanja Vukota w swym krótkim wystąpieniu przedstawił cele i zadania amerykańskiej placówki dyplomatycznej. Następnie poprosił publiczność o zadawanie pytań. Spektrum poruszonych zagadnień było szerokie. Pytanie, czy pan konsul osobiście zna prezydenta Stanów Zjednoczonych, sąsiadowało z chęcią usłyszenia, jakie jest jego miejsce zamieszkania w USA, jakie miejscowości w Polsce podobają mu się najbardziej, jak zostać dyplomatą w USA, jaki jest charakter pracy dyplomaty, jakie są jego obowiązki i przywileje? Vice - Konsul również zadawał pytania osobą z sali które dotyczyły w szczególności  Opola i Opolszczyzny. Młodzież podjęła dyskusję która miała porównać życie w USA i Polsce.

Na zakończenie spotkania, które upłynęło w miłej i ciekawej atmosferze, konsul wykazał chęć ponownego przyjazdu do Opola, aby móc wymienić poglądy. Zachęcał również młodzież do wyboru studiów w Stanach, informował o istnieniu korzystnego systemu stypendialnego. Ponad godzinne spotkanie zakończyło się zaproszeniem przez Vice-Konsula  do Krakowa gdzie obecnie przebywa na placówce dyplomatycznej. W dalszej kolejności pracownicy biblioteki zawiadomili zebranych o możliwości uzyskania wiadomości dotyczących 50 węzłowych zagadnień, związanych z życiem społecznym Stanów Zjednoczonych. Spotkanie zostało zakończone gromkimi oklaskami dla jego organizatorów i amerykańskiego gościa.