Krew pod prądem

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Opolu oraz Zespół Szkół Elektrycznych im. Tadeusza Kościuszki w Opolu organizuje Akcję Honorowego Oddawania Krwi, która odbędzie się w dniu 26 września 2013r. w godzinach od 9.00 do 13.30 w Sali 13.

Gwarantujemy poczęstunek i miłą opiekę dla każdego kto wspomoże akcję!

Zapraszamy do zapoznania się z informacjami: „Kto może zostać krwiodawcą” oraz „Przywileje krwiodawców”:

PRZYWILEJE KRWIODAWCÓW

Osobie, która bezpłatnie oddała krew oraz została zarejestrowana w jednostce organizacyjnej publicznej służby krwi przysługuje:
- tytuł „Honorowego Dawcy Krwi”
- zwolnienie od pracy/z lekcji w dniu, w którym oddaje krew, i na czas okresowego badania lekarskiego dawców krwi na zasadach określonych w odrębnych przepisach
- posiłek regeneracyjny po oddaniu krwi lub jej składników o wartości kalorycznej 4.500 kalorii
- dawcom rzadkich grup i dawcom, którzy przed pobraniem zostali poddani zabiegowi uodpornienia lub innym zabiegom w celu uzyskania osocza lub surowic diagnostycznych, przysługuje oprócz wymienionych uprawnień ekwiwalent pieniężny za pobraną krew i związane z tym zabiegi.

Każdej kobiecie, która oddała co najmniej 5 litrów krwi i każdemu mężczyźnie, który oddał co najmniej 6 litrów krwi oraz każdemu kto oddał odpowiadającą tej objętości ilość innych składników krwi przysługuje tytuł i odznaka „Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi”.

Dodatkowe przywileje przysługujące Zasłużonemu Honorowemu Dawcy Krwi:
- uprawnienie do korzystania poza kolejnością z świadczeń opieki zdrowotnej oraz usług farmaceutycznych udzielanych w aptekach,
- bezpłatne zaopatrzenie w leki objęte wykazami leków podstawowych i uzupełniających do wysokości limitu ceny.

KTO MOŻE ZOSTAĆ KRWIODAWCĄ NA CO ZWRÓCIĆ UWAGĘ PRZED ODDANIEM KRWI

Osoba oddająca krew musi mieć ukończone 18 lat. Waga przynajmniej 50 kg
W przeddzień, w dzień i po oddaniu krwi należy pić więcej płynów, aby zwiększyć objętość krwi, ciśnienie, nawodnić organizm.
Być wypoczętym. Należy jeść mniej tłusto. Przed oddaniem krwi zjeść lekkie śniadanie (słodka bułka lub dwie kromki z dżemem), napić się dużo płynów (2-4 szklanki) np.: herbata, coca-cola, napój – inaczej i odwrotnie niż do badania krwi gdzie należy być na czczo.
Zdjąć grube swetry i bluzy, żeby nie zrobiło się gorąco.

Przeciwwskazaniem szczególnie u młodzieży jest skłonność do omdleń i zbyt niskie ciśnienie krwi.
Nie wolno żuć gumy w trakcie badań i oddawania krwi (żeby się nie zadławić).
Zgłaszać osłabienie, zawroty głowy podczas i po pobraniu krwi.
Po oddaniu krwi usiąść w miejscu wyznaczonym przez personel (obserwacja).
Miejsce po ukłuciu ucisnąć i trzymać około 5 minut (żeby nie zrobił się krwiak)Nie wykonywać w dniu pobrania krwi (przez 12 godz.) ciężkich prac fizycznych, intensywnych zajęć sportowych, niewskazane jest prowadzenie pojazdów.
Dawca musi być zdrowy, nie może chorować na żadne ciężki, przewlekłe choroby np. serca, tarczycy, astmę, padaczkę, żylaki, łuszczycę, znaczną otyłość, alergię, choroby zakaźne.
Nie może mieć wkłutych kolczyków w skórę, tatuaży do 6 miesięcy wsteczPo zabiegach chirurgicznych, szyciu rany, gastroskopii nie wolno oddawać krwi przez 6 miesięcy po antybiotyku, przeziębieniu, zagojonej opryszczce – 2 tygodnie, leczeniu zęba- 1 dzień, po jednej tabletce lekarstwa- 3 dni. Miesiączka i 3 dni po- są przeciwwskazaniem do oddania krwi.
Wykryte w trakcie badania nieprawidłowości w stanie zdrowia skonsultować w poradni rejonowej.

ZAANGAŻOWANI UCZNIOWIE: Mateusz Gatner II BT, Mario Wieczorek II ET, Mariusz Setnicki III AT, Rafał Bazyli III AT, Łukasz Jankowski III BT, Gracjan Listwan III BT, Kamil Popowicz III FT, Monika Macioszek III FT.