GÓRY SOWIE OPANOWANE PRZEZ UCZNIÓW ELEKTRYCZNIAKA

W dniach od 12 do 14 grudnia 2010 r. uczniowie klasy IVat wraz z opiekunami Panią Agnieszką Nowak, Panią Marią Kowalską i Panem Tomaszem Kaletą byli na wycieczce w Górach Sowich. Aura nam sprzyjała, Góry Sowie w zimowej krasie prezentowały się wspaniale. Zwiedziliśmy Kompleks Osówka (tajemnicze podziemne miasto) znajdujące się na południowym i wschodnim zboczu góry Osówka w gminie Głuszyca.

Jest on jednym z większych systemów podziemnych w okolicach Walimia i Głuszycy drugim co do wielkości kompleksem podziemnych budowli militarnych III Rzeszy w Górach Sowich z końca II wojny światowej. Podziemne sztolnie stanowią jeden z najbardziej tajemniczych obiektów wybudowanych w okresie II wojny światowej. Są to olbrzymie kompleksy wydrążone w skale .Przy budowie zatrudnionio ok. 40 tysięcy więźniów z blisko położonego obozu koncentracyjnego Gross-Rosen. Wielu z nich nie przeżyło ciężkich robót lub też było rozstrzeliwanych przez Niemców, ponieważ prace nad obiektami były ukryte w ścisłej tajemnicy. Przeznaczenie korytarzy i komór podziemnych nie zostało ostatecznie wyjaśnione. Według jednej z hipotez miały tu się znajdować podziemne fabryki zbrojeniowe, ukryte w górach przed nalotami alianckich bombowców, z kolei według innej Niemcy budowali nową kwaterę główną dla Adolfa Hitlera. Zwiedziliśmy również kopalnię węgla w Nowej Rudzie. Pierwsze informacje o wydobyciu węgla pochodzą z początku XV w. i tutejsze kopalnie należą do jednych z najstarszych w Polsce. Wędrówka po kopalni w Nowej Rudzie rozpoczyna się od budynku muzeum, gdzie zobaczyliśmy eksponaty górnictwa podziemnego, następnie zwiedziliśmy kompleks naziemny – unikalne piece i wieże szybowe. Najciekawszym punktem wycieczki była podziemna trasa – przejażdżka kolejką. W trakcie wycieczki atrakcji było co niemiara. Gdzie byliśmy, co zobaczyliśmy prezentują zamieszczone poniżej zdjęcia.