26 kwietnia 2013 – Dzień Otwarty w Zespole Szkół Elektrycznych w Opolu

Piątek, bardzo ważny dzień dla tegorocznych maturzystów, gdyż po raz ostatni zabrzmiał dla nich dzwonek. Cztery lata mile spędzone w najlepszej szkole na Opolszczyźnie. Tu poznali nowych przyjaciół, zdobywali wiedzę i doświadczenie. Ten dzień zapamiętają do końca życia. Dla młodszych kolegów ze szkoły, dla nauczycieli i kandydatów do technikum to również bardzo ważny dzień. Od 9 rano bowiem, każdy zainteresowany mógł wejść do wszystkich pracowni, sal lekcyjnych, laboratoriów. Mógł porozmawiać z młodzieżą i kadrą Elektryczniaka, mógł dotknąć, zobaczyć, poeksperymentować. To DZIEŃ OTWARTY w OPOLSKIM Zespole Szkół Elektrycznych.

Od wczesnych godzin gościliśmy ponad pół tysiąca uczniów z całej Opolszczyzny. Były grupy kilkuosobowe, ale i całe klasy. Specjalnie przeszkolona ekipa wolontariuszy – uczniów klas pierwszych i drugich, wszystkich profesji i zawodów oprowadzała miłych gości. W szkolnych murach można było zapoznać się z najnowszymi nowinkami cybernetyki, mechatroniki, elektroniki. Dzięki najnowocześniejszej pracowni w regionie SATEL poznać inteligentne rozwiązania dla domu i firmy. Zobaczyć i zrozumieć jak działa GPS czy co to jest kinekt. Jak zbudowany jest komputer? Jak się programuje? Czym jest CISCO? Specjalny wykład i pokaz możliwości biometryki. Robot Nao – to odległa przyszłość czy jednak możliwości dzięki nauce w Elektryczniaku? Układy analogowe, cyfrowe, systemy informatyczne – czy to rzeczywiście takie skomplikowane?

Na niedowiarków czekała „nowoczesna” multimedialna matematyka, doświadczalna fizyka czy wszechobecna ekologia. Dzięki porozumieniu podpisanemu z Politechniką Opolską, można było dotknąć ogniw fotowoltaicznych, porozrabiać z humanoidalnym robotem czy poznać perspektywy pracy w zawodzie technika i inżyniera. Na szkolnym podwórzu czekała niespodzianka na miłych gości Electric in car – Jaguar sprzed dziesięcioleci, do [pamiątkowej fotki, ale i do poznania „starszej elektryki w samochodzie”, wszystko przy soku, kawie i po angielsku. Stunter 13, czyli Rafał Pasierbek – gwiazda boiska, kilka tysięcy obrotów na swym sprzęcie. Pisk opon, dziewczyn i woń palonej gumy, w tle zaś występ szkolnego zespołu.

Bo opolski Elektryczniak to nie tylko nauka, szansa na wykształcenia, pewna praca, ale również pasje i zainteresowania. Ogromne sukcesy sportowe, szachiści, wolontariusze, ratownicy, muzycy, dziennikarze itd. Podczas akcji można było śledzić wydarzenia dzięki kamerze online na stronie szkoły, Radio – Sygnały szkoliły kolejnych pasjonatów „sitka”, a telewizja Dolnośląskiej Szkoły Wyższej (w ramach projektu Szkoła Kluczowych Kompetencji Edycja2) nagrywała z uczniami reportaż.

Wszystkim nauczycielom, pracownikom i uczniom  oraz organizatorom akcji "DZIEŃ OTWARTY" w naszym Zespole Szkół przekazuję serdeczne podziękowania i gratulacje.

Dariusz Dobrowolski