Reprezentujemy naszą szkołę w Europarlamencie

Uczniowie Elektryczniaka mieli zaszczyt reprezentować nasz kraj, region, miasto oraz szkołę podczas Dnia Euroscoli w Parlamencie Europejskim w Strasburgu.

W dniach 9-13.04.2013 grupa uczniów i nauczycieli Zespołu Szkół Elektrycznych w Opolu wyjechała do Strasburga aby uczestniczyć w wydarzeniu na skalę europejską – Dniu Euroscoli. Jest to program unijny, mający na celu integrację młodzieży państw europejskich i zapoznanie ich z pracą europarlamentarzystów. Rolą uczniów było wcześniejsze przygotowanie się do debat na sześć  aktualnych tematów nurtujących społeczeństwa europejskie. W tym celu od kilku miesięcy uczestnicy projektu spotykali się i przygotowywali wystąpienia w języku angielskim.

Do  Strasburga wyjechaliśmy we  wtorek wieczorem. W Strasburgu  zwiedzanie miasta zaczęliśmy od Muzeum Sztuki Współczesnej – malarstwo, rzeźba, oraz wystawa specjalna – architektura europejska. Nie wszyscy zachwycili się dziełami w stylu pop-art lub “3 odcienie czerni”, natomiast modele znanych budowli; m.in. wieży Eiffla lub Hali Ludowej we Wrocławiu wzbudziły  spore zainteresowanie uczniów. Potem zwiedzaliśmy  Starówkę,  katedrę Notre Dame ze  słynnym zegarem astronomicznym i Pałac Rohan z muzeum archeologicznym regionu.

Ok. godz. 15.00 udaliśmy się na posiłek do regionalnej restauracji przy moście Św.Marcina. Po zakończeniu zwiedzania pojechaliśmy do Hotelu Premiere Classe w dzielnicy handlowo-przemysłowej Strasbourg Ouest Zénith.

W czwartek z  samego  rana  wyjechaliśmy do Europarlamentu – budynek Louise Weiss w centrum Strasburga. O godz. 8.00,  po  rejestracji  i  przywitaniu  uczestników,  delegacji uczniów  i  nauczycieli z  21  państw  europejskich, udaliśmy  się  na  wspólne  śniadanie. Następnie przeszliśmy  do  głównej  sali  obrad Parlamentu  Europejskiego i zajęliśmy  miejsca  eurodeputowanych. Uczniowie  ponadto  otrzymali karty  do  głosowania.  Organizatorzy  przedsięwzięcia  przeprowadzili  wykład  na  temat  historii  Unii  Europejskiej, struktur parlamentarnych, zasad  tworzenia  budżetu. Wykład  ten  wspomagany był  prezentacją  multimedialną. Następnie przedstawiciele  poszczególnych  szkół przedstawiali  swoją  grupę,  szkołę,  miasto,  region oraz  kraj. Na  telebimach organizatorzy  prezentowali  serię  zdjęć danej  grupy  oraz  jej  symbole  narodowe. Naszym przedstawicielem był Filip Jokiel z klasy 3at (fot.5).

Po prezentacjach przewodniczący zaprosił zebranych do dyskusji na temat bieżących problemów Europy. Zgłosiło się wiele osób z sali, uczniowie zadawali trudne pytania na temat polityki finansowej UE, programu przeciwdziałania biedzie, aktualnej sytuacji Cypru oraz Grecji. Ok. 13.00 ogłoszono przerwę obiadową.

Po przerwie rozdano arkusze quizu Eurogame – pytania dotyczące Unii  Europejskiej, każde pytanie w innym języku. Aby rozwiązać zadanie należało utworzyć grupy składające się z przedstawicieli różnych krajów. Szczególnie poszukiwani byli Grecy, Węgrzy i Finowie - mało kto znał ich języki. Test ten wykonali i uczniowie i nauczyciele.

O godz. 14.00 grupy robocze zebrały się w wyznaczonych salach komisji, gdzie dyskutowano na zadane tematy: środowisko naturalne i energia ze źródeł odnawialnych, wolność informacji, przyszłość Europy, polityka rolna, migracja i integracja. Każda grupa wybrała rzecznika i redaktora, który zapisał wnioski z dyskusji i przedstawiał je później na sali plenarnej.

W tym czasie nauczyciele dyskutowali na temat edukacji europejskiej i możliwości podejmowania współpracy w ramach projektów europejskich, np. E-twinning, Comenius, Leonardo i inne.

O  godz.16.00 odbyło  się kolejne posiedzenie plenarne  gdzie  przedstawiono sprawozdania grup tematycznych, odbyło  się  też głosowanie wszystkich uczniów nad wnioskami. Następnie 4 grupy finalistów konkursu Eurogame walczyły w finale odpowiadając na pytania quizowe. Wśród finalistów znalazł się również nasz uczeń Wojtek Kurpiella z kl. 3dt.  Na zakończenie tego pracowitego dnia wszyscy uczestnicy wysłuchali hymnu Unii Europejskiej a przedstawiciele szkół maszerowali z flagami państwowymi.

W piątek  po śniadaniu  opuściliśmy Francję po  drodze  zatrzymując  się w Norymbergi. W tym  urokliwym  mieście zwiedziliśmy cesarski zamek Kaiserburg z 47 metrową studnią zamkową, tu również wyróżnił się Filip Jokiel, który tłumaczył z języka niemieckiego słowa przewodnika. Potem przeszliśmy uliczkami Starego Miasta do restauracji regionalnej przy murach zamkowych. Po obiedzie dalsze zwiedzanie kościoła Św. Sebalda, mostu katowskiego, kościoła Św. Wawrzyńca oraz Starówki. Słoneczna pogoda zachęcała do dalszych spacerów  i  zakupów. Podczas  naszego  pobytu towarzyszyła  nam  dziennikarka NTO  pani  Anna Grudzka  a  o  zabytkach  Norymbergi  i  Strasburga opowiadała niezwykle  ciekawie pani  Elżbieta  Leszczyńska, przewodniczka  z  opolskiego Biura  Podróży  „Glob”.

Zachęcamy wszystkich uczniów Elektryczniaka do udziału w konkursie na stronie euroscola.pl i ubiegania się o ten grant. Naprawdę warto!

Fotoreportaż z wyjazdu znajdziesz na blogu projektu: http://euroscolazsel.wordpress.com/

Anna Strokowska

Katarzyna Dworaczyńska