XXIII Opolskie Dni Elektryki

W dniu 12 marca 2013 odbyły się już po raz dwudziesty trzeci Opolskie Dni Elektryki. Organizatorami dni były Opolski Oddział Stowarzyszenia Elektryków Polskich oraz Wydział Elektrotechniki, Automatyki i Informatyki Politechniki Opolskiej. Uroczystego otwarcia dokonał JM Rektor Politechniki Opolskiej prof. Marek Tukiendorf. Głos zabrał również pan dyrektor naszego zespołu mgr Dariusz Dobrowolski (fot. 1). „Elektryczniak” reprezentowała chyba najliczniejsza grupa młodzieży wraz z opiekunami. Byli tam między innymi uczniowie klas IIIb i IIIe, a wiec „rasowi” elektrycy.

Po uroczystym otwarciu przyszła kolej na referaty. Pierwszym z nich była prezentacja Wydziału Elektrotechniki, Automatyki i Informatyki przez dziekana wydziału prof. Mariana Łukaniszyna. Następne wystąpienia obejmowały tematykę fachową i poświęcone były między innymi odnawialnym źródłom energii – referat wygłosił zaproszony z Politechniki Poznańskiej pan prof. Roman Muszyński oraz nowoczesnym i bezpiecznym słupom oświetleniowym z kompozytów polimerowych  (fot. 2) – zagadnienie to omówił przedstawiciel firmy Alumast S.A. pan mgr inż. Sławomir Melski.

Po krótkiej przerwie zgromadzeni wysłuchali dwóch referatów. Pierwszy z nich pt. „Powstanie i upadek legendy o niemieckim wynalazcy żarówki” wygłosił adiunkt na Wydziale Elektrotechniki, Automatyki i Informatyki i jednocześnie nauczyciel mianowany naszego zespołu Andrzej Przytulski, natomiast drugi pt. „Roboty humanoidalne” wygłosili panowie dr inż. Ryszard Beniak i dr inż. Arkadiusz Gardecki. Szczególnie drugi wykład wzbudził duże zainteresowanie. Opolskie Dni Elektryki zakończyło wystąpienie laureatów prac dyplomowych oraz wręczanie nagród dla uczestników konkursów. Na krótkim filmie, do którego link poniżej, można zaznajomić się z wypowiedziami naszych uczniów na temat zeszłotygodniowej „imprezy”.

Link do filmu z wypowiedziami naszych uczniów: http://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=7CuGWzrtcik
Autorem zdjęć jest Sławoj Dubiel z Politechniki Opolskiej.