ELEKTRYCZNIAK NA IX KONFERENCJI SAMORZĄDÓW UCZNIOWSKICH

Samorząd Zespołu Szkół Elektrycznych tradycyjnie już uczestniczył w Konferencji Samorządów Uczniowskich organizowanej corocznie przez Wydział Oświaty Urzędu Miasta Opola oraz Młodzieżowy Dom Kultury w Opolu.

Tegoroczna konferencja odbywała się pod hasłem: „Dać innym trochę od siebie. Współczesne formy młodzieżowego wolontariatu”. Do jej podstawowych celów należały m.in.:

• Wymiana doświadczeń związanych z działalnością samorządów uczniowskich opolskich szkół,
  • Wypracowanie pomysłów i wzorców dla działań samorządowych,
  • Zachęcanie do stosowania procedur demokratycznych w szkole,
  • Przygotowanie do aktywnego udziału w życiu społeczeństwa,
  • Przegląd szkolnych i pozaszkolnych form młodzieżowego wolontariatu.

Pierwszy dzień konferencji, w którym jako reprezentanci elektryczniaka uczestniczyli: Michał Jaworski oraz Przemysław Pośpieszyński – uczniowie klasy IV DT pod opieką pana Damiana Stankowicza, rozpoczął się wystąpieniem pana Daniela Pieńka, członka zarządu Fundacji „Świat na Tak” z siedzibą w Warszawie, który przedstawił działalność fundacji oraz zachęcił do współpracy. Zgromadzeni mieli również okazję obejrzeć prezentacje: Fundacji „Mama marzenie” z siedzibą w Krakowie oraz Klubu Ośmiu – Młodzieżowego Wolontariatu MDK w Opolu. Następnie członkowie przybyłych na spotkanie reprezentacji samorządów opolskich szkół przedstawiali uprzednio przygotowane prezentacje na temat prowadzonej przez siebie działalności wolontariackiej.

Kolejny dzień upłynął naszej reprezentacji na praktycznym wykorzystaniu zdobytych poprzedniego dnia wiadomości. Był dniem warsztatowym. Nasza ekipa w składzie: Marcin Ciecior (klasa II DT), Paweł Byjos (klasa II FT) oraz pani Sylwia Święs wraz z drużynami z Zespołu Szkół Mechanicznych oraz Zespołu Szkół Budowlanych(?) udała się do Ośrodka Readaptacji Społecznej „Szansa” by w ramach wolontariatu pomalować tamtejszą klatkę schodową. Należy przyznać, iż wszyscy członkowie tej drużyny dali z siebie wiele i w przeciągu niespełna trzech godzin zdołali pięknie wymalować dwa piętra lamperii klatki schodowej. Brawo!!!

Tegoroczna konferencja z pewnością przybliżyła nam problematykę współczesnego wolontariatu. Z pewnością wniesie ona nowe pomysły do realizacji dla naszego samorządu, o czym będziemy Was na bieżąco informować…