ELEKTRYCZNIAK W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM

W dniach od 29 listopada do 3 grudnia  2010 r. w ramach wizyty studyjnej uczniowie wyróżnieni w akcji honorowego dawstwa krwi wraz z opiekunką Szkolnego Koła PCK Bożeną Tulkis przebywali w Brukseli  w Parlamencie Europejskim.

Wyjazd ten był nagrodą dla naszej szkoły za zajęcie I miejsca w województwie w oddawaniu krwi i uzyskanie tytułu Szkoła Pierwszym Promotorem Honorowego Krwiodawstwa, a zorganizowany został przez Biuro Poselskie eurodeputowanego prof. Ryszarda Legutki.

Wchodząc do Parlamentu Europejskiego nie sposób nie zauważyć wyeksponowanych w holu flag państw członkowskich, wśród których widnieje również flaga polska. Wielkie wrażenie na zwiedzających robi znajdująca się wewnątrz budynku symboliczna konstrukcja – rzeźba autorstwa belgijskiego artysty pt. ,,WZAJEMNE WPŁYWY, WZAJEMNE ODDZIAŁYWANIA”. Konstrukcja pomyślana jest w ten sposób, że poruszenie jednej części wprawia w ruch całość. Jest ona doskonałym odbiciem idei Zjednoczonej Europy.

W siedzibie Parlamentu Europejskiego spotkaliśmy się z Panem Leszkiem Gaś – pracownikiem służby informacyjnej oraz Wojciechem Darzeckim, doradcą w Grupie Europejskich Konserwatorów i Reformatorów. Pracownicy służb Parlamentu Europejskiego zapoznali nas z historią powstania Unii Europejskiej, uprawnieniami Parlamentu, pracą Grup Politycznych i Komisji Parlamentarnych. Najbardziej atrakcyjnym punktem programu dnia był pobyt w Sali Plenarnej Parlamentu. W czasie zwiedzania dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy, między innymi poinformowano nas, że każdy poseł ma tylko 2 minuty na swoja wypowiedź, która tłumaczona jest równocześnie na wszystkie języki państw członkowskich.

Oprócz czasu spędzonego w Parlamencie Europejskim nasz program przewidywał również zwiedzanie Brukseli, która jest pięknym miastem łączącym tradycję z nowoczesnością. Udało nam się zobaczyć dzielnicę Parlamentarną, budowlę skonstruowaną ze szkła i stali, która stanowi jedną z trzech siedzib Parlamentu Europejskiego, Pałac Royal- oficjalną rezydencję belgijskiego monarchy i jego rodziny, Grand Place- historyczne i handlowe centrum miasta, pierwsze miejsce w Brukseli odwiedzane przez turystów.

Jesteśmy szczęśliwi i wdzięczni organizatorom za umożliwienie zwiedzenia Parlamentu Europejskiego oraz miasta, w którym ma swoją siedzibę.