Konkurs Euroscola

Quiz internetowy Euroscola to konkurs wiedzy o Unii Europejskiej, organizowany przez Biuro Informacyjne Parlamentu Europejskiego w Polsce i przeznaczony dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych (16-20 lat). Nagrodą w konkursie jest dofinansowywana wizyta w siedzibie Parlamentu Europejskiego w Strasburgu, gdzie odbędzie się spotkanie zwycięzców konkursu Euroscola z całej UE. Obrady Euroscoli odbywają się w języku angielskim, francuskim oraz niemieckim, dlatego uczniowie powinni mówić jednym z tych języków. Aby wziąć udział w konkursie, uczestnicy (klasy) wybierają opiekuna (np. nauczyciela), który rejestruje ich grupę na stronie konkursu www.euroscola.pl

Konkurs polega na udziale w internetowym quizie wiedzy o UE, a zwycięzcą zostaje grupa, która udzieli jak największej liczby prawidłowych odpowiedzi w jak najkrótszym czasie. Grupa zakwalifikowana do wyjazdu może składać się z uczniów różnych klas.

Nagrodą w konkursie Euroscola jest dofinansowanie wyjazdu na spotkanie Euroscoli w Strasburgu. Grupa może się składać maksymalnie z 24 uczniów oraz 2 nauczycieli. Konkurs Euroscola prowadzony jest jednocześnie w wielu państwach Unii Europejskiej, uczniowie i opiekunowie zwycięskich zespołów (klas), spotkają się w Strasburgu wraz z 500 innymi uczniami i nauczycielami z Unii Europejskiej.

Grupa dzielona jest na 6 czteroosobowych drużyn tematycznych. Osoby z grupy opracowującej dany temat otrzymują znaczki z symbolami graficznym i w czasie spotkania Euroscoli łatwo jest je przyporządkować do grup.

W tym roku Nasza Szkoła otrzymała zaproszenie na spotkanie Euroscoli w Strasburgu

Tematy przydzielane do opracowania grupom są zmieniane z roku na rok. Poniżej podane są aktualne tematy,

• - Grupa „2013-Europejski rok obywateli” (symbol - trójkąt):
    W jaki sposób pogodzić różnice kulturowe - tożsamość regionalną z europejską?
  • - Grupa „Przyszłość Europy” (symbol - romb):
    Co należy zmienić, aby Europa była bliższa Waszemu ideałowi?
  • - Grupa „Środowisko naturalne, energia ze źródeł odnawialnych” (symbol - trapez)
    Jak promować?
  • - Grupa “Wolność informacji” (symbol - strzałka)
    Co wnoszą media, możliwości i zagrożenia związane z rozwojem TI.
  • - Grupa ”Polityka rolna” (symbol - okrąg)
    Jaka politykę wybrać, jak pogodzić bezpieczeństwo żywności, przetrwanie sektora
  • - Grupa “Migracja i integracja (symbol - kwadrat)
    Jak zachować równowagę w społeczeństwie, przestrzeganie zasad, zarządzanie migracją.

Spotkania grup roboczych: każdy wtorek, godz. 15,00 sala 30.
Dodatkowe spotkanie kontaktowe w piątki na dużej przerwie, sala 13.

Oryginalny program i tematykę debat znajdziesz tu:

Inne informacje na stronie Parlamentu Europejskiego -  Biuro Informacyjne w Polsce: