WSPOMNIENIE

Bogusław Kasprzysiak 1936-2012

19 grudnia 2012 roku zmarł mgr inż. Bogusław Kasprzysiak, wieloletni nauczyciel przedmiotów zawodowych w Elektryczniaku, były wicedyrektor, a także współautor monografii Naszej Szkoły: Opolski Elektryczniak naszą dumą... Dzieje Zespołu Szkół Elektrycznych im. Tadeusza Kościuszki w Opolu 1946-2000, wyd. Opole 2000.

Urodził się 8 października 1936 roku na Kresach Wschodnich Rzeczypospolitej, w Samborze. Po II wojnie światowej, wraz z falą repatriantów, znalazł się w Opolu. Tu w roku 1954 ukończył Technikum Elektryczne. Był tak wybitnym uczniem, że dyrekcja złożyła mu od razu propozycję pracy w macierzystej szkole, w charakterze nauczyciela zawodu. Stosowne uprawnienia pedagogiczne uzyskał w tymże 1954 roku, na wakacyjnym kursie w Szczawnie Zdroju.

Przez szereg lat zdarzało się, że nauczał starszych od siebie, ale dla wszystkich uczniów był zawsze ,,panem instruktorem". Po przenosinach szkoły z ulicy Gosławickiej na ulicę Kościuszki w Opolu (w 1958 roku), Bogusław Kasprzysiak należał do organizatorów pracowni elektrycznych. Następnie rozpoczął studia inżynierskie na Politechnice Śląskiej w Gliwicach, które ukończył już w Opolu, po utworzeniu Wyższej Szkoły Inżynierskiej.

W 1971 roku powołano go na stanowisko wicedyrektora Zespołu Szkół ds. Technikum Elektrycznego i Policealnego Studium Zawodowego. Systematycznie, we współpracy z grupą nauczycieli elektryków modernizował specjalistyczne pracownie, wystąpił z inicjatywą nauczania problemowego z podstaw elektrotechniki i miernictwa elektrycznego. Organizował praktyki uczniowskie, współpracując z wieloma zakładami pracy. Przez szereg lat należał do grona nauczycieli uczestniczących w Wojewódzkiej Komisji Turniejów Młodych Mistrzów Techniki i Olimpiady Wiedzy Technicznej. Jako juror oceniał prace konkursowe uczniów. Zarówno na Opolskiej WSP jak i WSI prowadził zajęcia dla studentów w zakresie metodyki nauczania przedmiotów elektrycznych. Był jednym z inicjatorów współpracy z zaprzyjaźnioną szkołą elektryczną w węgierskim Szekesfehervar.

Wielką pasją Bogusława Kasprzysiaka był sport. Szczególnie interesował się podnoszeniem ciężarów. Był wieloletnim działaczem i sędzią w tej dyscyplinie. Współpracował z działem sportowym ,,Trybuny Opolskiej" (obecnie NTO), gdzie regularnie zamieszczał felietony i sprawozdania sportowe.

W 1986 roku przeszedł na emeryturę, ale nadal aktywnie uczestniczył w życiu szkoły. Wspólnie z Jerzym Dudą, Franciszkiem Dzionkiem i Kazimierzem Sempruchem opracował monografię Naszego Elektryczniaka, wydaną 12 lat temu.

Miał również wielkie zasługi dla rodzinnego miasta: Sambora (obecnie na Ukrainie). Należał do inicjatorów budowy plebanii i domu katechetycznego kościoła Św. Jana Chrzciciela w Samborze. Za wybitne osiągnięcia w pracy zawodowej i społecznej otrzymał między innymi Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Złoty Krzyż Zasługi, honorowy medal Polskiego Związku Podnoszenia Ciężarów i Złotą Odznakę Honorową Naczelnej Organizacji Technicznej.

Był wspaniałym człowiekiem i wychowawcą, jednym z tych, którzy w historii Zespołu Szkół Elektrycznych w Opolu odegrali rolę pierwszoplanową. Opolski Elektryczniak, zwłaszcza w latach siedemdziesiątych ubiegłego stulecia, kształtował się i rozwijał pod jego ręką. Bogusław Kasprzysiak pozostanie na zawsze w naszej szczególnie Wdzięcznej Pamięci.