Zajęcia dla maturzystów w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Opolu

Dzięki współpracy Biblioteki Zespołu Szkół Elektrycznych i Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej odbył się cykl lekcji bibliotecznych, w której wzięły udział wszystkie klasy maturalne naszej szkoły. Uczniowie mieli okazję zapoznać się z warsztatem informacyjnym Biblioteki Pedagogicznej, poznać ofertę bibliograficzną przygotowaną specjalnie dla maturzystów przez nauczycieli bibliotekarzy. Zajęcia te miały na celu pomóc uczniom w przygotowaniu się do egzaminu ustnego z  języka polskiego.

Dzięki informacjom i cennym wskazówkom udzielanym przez pracowników Wydziału Informacji i Promocji uczniowie mieli okazję nabyć umiejętności posługiwania się programem bibliotecznym ALEPH. Taka umiejętność jest konieczna w celu skutecznego przeszukiwania zasobów  bibliotecznych pod kątem własnych potrzeb np. związanych z przygotowaniem wartościowej prezentacji maturalnej. Znajomość obsługi tego programu będzie przydatna podczas kontynuacji nauki  na uczelniach wyższych.

Ponad to uczniowie mieli okazję:

• poznać zasady korzystania z czytelni,
  • mieli możliwość zapoznania się z bogatą ofertę zbiorów multimedialnych. Dowiedzieli się o zasadach wypożyczania tych zbiorów  np. do wykorzystania podczas tworzenia prezentacji maturalnych

Lekcje cieszyły się zainteresowaniem uczniów a  nauczyciele bibliotekarze PBW na bieżąco rozwiązywali problemy bibliograficzne związane z niektórymi tematami maturalnymi  naszych uczniów. Mamy nadzieję na równie owocną współpracę  w następnym roku szkolnym.