Z Afryki do Opolskiego Elektryczniaka

W poniedziałek 3 grudnia 2012 r. naszą szkołę odwiedzili niezwykli i wyjątkowi Goście. O. Otto Katto i o. Dariusz Zieliński – Misjonarze Afryki Ojcowie Biali. Spotkanie było o tyle niezwykłe, że po raz pierwszy w naszej szkole gościliśmy Ojca, który jest Afrykańczykiem. Ojciec Otto pochodzi z Ugandy. Przez 9 lat pracował jako misjonarz w Mali. Za dwa lata udaje się z powrotem do Afryki. Ojciec Dariusz w 2010 r. wrócił z Algierii, gdzie wyjechał po raz pierwszy w 1991 roku. W 2003 roku wyjechał na 3 lata do Mali, natomiast w 2006 roku powrócił ponownie do Algierii i pracował tam aż do powrotu do Polski. Ojcowie przez cały dzień dzielili się świadectwem swojego życia w ramach pierwszego dnia rekolekcji szkolnych. Mówili o wierze, o Afryce, o Bogu…

Po przywitaniu naszych rekolekcjonistów przez Dyrektora Elektryczniaka p. Dariusza Dobrowolskiego, Ojcowie wyświetlili niezwykły film pokazujący pracę misjonarzy oraz piękno i tajemnicę Afryki. Uczniowi mogli przebrać się w tradycyjny strój afrykański, zagrać na instrumentach z tego kontynentu, poznać kulturę, tradycję, religię, zobaczyć ciekawe rekwizyty m.in. skórę węża, zabawki, instrumenty, rzeczy codziennego użytku. Nasi uczniowie z ogromny zainteresowaniem słuchali opowieści naszych misjonarzy z Afryki.

O. Otto nauczył naszych uczniów tańca afrykańskiego oraz śpiewu w języku Afryki – warto nadmienić, że dla tej kultury ważne jest wyrażanie siebie w tańcu. Ojcowie dzielili się swoimi doświadczeniami życiowymi, wiarą oraz przeżyciami związanymi z pracą w Afryce. Ojcowie pracują w Afryce wśród muzułmanów. Nasi uczniowie, a nawet nauczyciele korzystając z okazji zadawali pytania.

Spotkanie z Misjonarzami Afryki wywarło ogromne wrażanie, ciekawe opowieści, przepiękne zdjęcia, muzyka afrykańska okazały się dobrą lekcją o życiu w Afryce oraz pracy misyjnej. Uczniowie mogli się przekonać o tym jak bardzo wiele dobrodziejstw posiadają, a jak często nie potrafią tego docenić.

Na zakończenie wraz z Dyrektorem i Wicedyrektorami wspólnie zaśpiewaliśmy oraz zatańczyliśmy afrykański taniec, który wyraża radość oraz wiarę w Boga. Pan Dyrektor Dobrowolski podziękował Ojcom za ten niezwykły czas, dzięki któremu mogliśmy choć przez chwilę doświadczyć czym jest praca misyjna w Afryce, a nade wszystko uczyć się żyć z drugim człowiekiem, bez względu kim jest i w jakim języku mówi.

Pragnę w szczególny sposób podziękować Panu Piotrowi Dobrowolskiemu, za zorganizowanie w Elektryczniaku ciekawych, żywych i niezapomnianych rekolekcji.

Dariusz Dobrowolski dyrektor Zespołu Szkół Elektrycznych