WSPOMNIENIE

WSPOMNIENIE
mgr inż. Eugeniusz SZKIC (27.04.1934 r. – 27.11.2012 r.).
3 XII 2012 r. z głębokim żalem pożegnaliśmy dawnego pracownika Naszej Szkoły, mgr inż. Eugeniusza Szkica. Był związany z Elektryczniakiem przez 37 lat (1957-1994), zapisując w jego dziejach piękną kartę nauczyciela i wychowawcy.
Urodził się 27 kwietnia 1934 r. w Brześciu Kujawskim. Po ukończeniu Technikum Przemysłowo-Pedagogicznego we Włocławku w 1953 roku, rozpoczął pracę nauczycielską w Zasadniczej Szkole Metalowo-Elektrycznej w Opolu.
W roku 1954 został powołany do odbycia służby wojskowej, którą ukończył w stopniu chorążego (z biegiem lat, w 1976 roku awansował do stopnia kapitana). Następnie powrócił do zawodu nauczyciela i od 1957 roku związał się z Zespołem Szkół Elektrycznych w Opolu. W Elektryczniaku był nauczycielem zawodowych przedmiotów elektrycznych przez niemal cztery dziesięciolecia, aż do połowy lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku.
Zapamiętano Eugeniusza Szkica jako człowieka sumiennego i pracowitego, znakomitego wychowawcę młodzieży, cenionego nie tylko przez dyrekcję, koleżanki i kolegów, ale przede wszystkim - przez uczniów.
W czasie długoletniej pracy w Naszej Szkole, ukończył studia inżynierskie w Wyższej Szkole Inżynierskiej w Opolu (1968 r.) i magisterskie w opolskiej Wyższej Szkole Pedagogicznej (1977 r.). Był nauczycielem wyróżniającym się, co doceniły władze oświatowe. W 1970 roku powołano go na stanowisko kierownika sekcji przedmiotów elektrycznych w Okręgowym Ośrodku Metodycznym, a następnie - został wizytatorem metodykiem.
Od 1 września 1991 roku przejął obowiązki nauczyciela konsultanta oraz kierownika Zakładu Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Wojewódzkim Ośrodku Metodycznym w Opolu.
Pełnione funkcje w zakresie doradztwa i doskonalenia nauczycieli, skłoniły go do wzbogacenia i rozszerzenia własnego warsztatu pracy. Realizował te zadania z wielką pasją i oddaniem. Ukończył studium podyplomowe dla wizytatorów metodyków i studia podyplomowe we Wszechzwiązkowym Instytucie Doskonalenia Zawodowego w Leningradzie, a w Instytucie Kształcenia Nauczycieli w Warszawie uzyskał III stopień specjalizacji zawodowej.
Był współorganizatorem sieci zespołów samokształceniowych i inspiratorem ich działania. Jego dogłębna wiedza na temat szkolnictwa zawodowego, doświadczenie nauczycielskie i niekonwencjonalny sposób myślenia, sprzyjały opracowaniu wielu publikacji na temat efektywności kształcenia zawodowego, bardziej skutecznych metod nauczania, obudowy dydaktycznej i organizacji wewnątrzszkolnego doskonalenia nauczycieli. Z jego inspiracji wielu nauczycieli przystąpiło do egzaminów na stopień specjalizacji zawodowej.
Był - jak wspomniano, pracownikiem rzetelnym, stawiającym sobie i innym wysokie wymagania, przez co zyskiwał uznanie kolegów i swoich przełożonych. Odznaczony został Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi, Medalem Komisji Edukacji Narodowej oraz wieloma innymi odznaczeniami, regionalnymi i branżowymi.
Zmarł 27 listopada 2012 r. Pozostanie na zawsze w Naszej Wdzięcznej Pamięci.