Radio – cudowny wynalazek. Jeden ruch ręki i … nic nie słychać

Albert Einstein, poproszony o opisanie radia, odpowiedział:
- Widzicie, telegraf jest rodzajem bardzo, bardzo długiego kota. Naciskacie jego ogon w Nowym Jorku, a jego głowa miauczy w Los Angeles. Rozumiecie? I radio działa na tej samej zasadzie: wysyłacie sygnały stąd, a odbierają je tam. Jedyną różnicą jest to, że nie ma kota. 

Grupa Radio to entuzjastyczni pełni energii uczniowie naszej szkoły którzy biorą udział w szkoleniach organizowanych przez jedną z największych studenckich rozgłośni radiowych w Polsce – Radio Sygnały. Akademia Radio Sygnały to cykl 25 godzin zajęć, w trakcie których nasi uczniowie będą poznawać tajniki działania radia, uczyć się obsługiwać profesjonalny sprzęt audio, przeprowadzać różnego rodzaju wywiady, rozpoznania, reportaże po to, aby pod koniec samodzielnie przeprowadzić własną 4 godzinną audycję oraz dostać dokument podpisany przez Rektora UO potwierdzający posiadanie kompetencji upoważniających do pracy w radiu.

 

W trakcie pierwszych zajęć uczniowie poznawali zasady organizacji pracy w radiu, oraz poszczególne stanowiska. Podczas kolejnych zajęć przewidywane są zajęcia praktyczne począwszy od nauki dbania o aparat mowy poprzez nagrywanie dźwięku, przeprowadzanie wywiadów w terenie, przygotowanie nagłośnienia na imprezach masowych skończywszy na obsłudze stołu realizatorskiego oraz fachowej obróbce nagranych materiałów.

Akademia Radio Sygnały to wspaniała zabawa i niesamowite doświadczenie ale przede wszystkim dużo ciężkiej pracy i godzin spędzonych w studio. Mamy nadzieje że wszyscy reprezentanci naszej szkoły ukończą kurs pomyślnie i w przyszłości usłyszymy ich w RMF FM czy też innych popularnych stacjach radiowych.

Zespół Szkół Elektrycznych w projekcie reprezentują: 

Grupa „RADIOWCÓW”:
- Mateusz Golomb 
- Maciej Kuliński
- Michał Chlebosz
- Adam Tomaś
- Mariusz Setnicki
- Mikołaj Król
- Marcin Czech
- Dawid Nowacki

Grupa „RADIOWĘZŁA”:
Małgorzata Wasilewska (1AT), Adam Łysiak (3FT) , Michał Sokołowski (3FT) , Tomasz Jędrzejewski (3BT) oraz Kamil Wójcik (1CT).

Zajęcia odbywają się w Studenckim Centrum Kultury Uniwersytetu Opolskiego. Nad rzetelnością i realizacją zamierzonych celów czuwa Jacek Brzostowski. W drugim etapie do realnej pracy w szkolnym radiowęźle naszych uczniów dojdzie opiekun – Tomasz Śniegur. Wszystko jednak odbywa się pod chłodnym i krytycznym okiem, ale zawsze profesjonalnym pana Wicedyrektora – Kazimierza Króla. Projekt nie istniałby, gdyby nie zaangażowanie pana Dyrektora – Dariusza Dobrowolskiego.