HONOROWI DAWCY KRWI ELEKTRYCZNIAKA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM

dawcy_parlament

W dniach 17.09-21.09.12r. uczniowie Zespołu Szkół Elektrycznych Adam Dobranowski z kl. IVft i Michał Razik z kl. IVet wraz z opiekunką Szkolnego Koła PCK Bożeną Tulkis wzięli udział w wizycie studyjnej w Parlamencie Europejskim w Brukseli. Wyjazd ten był nagrodą dla naszej szkoły za zajęcie czołowego miejsca w konkursie ,,Młoda krew ratuje życie”, którego fundatorem było Biuro Poselskie Eurodeputowanego prof. Ryszarda Legutko.

Naszą wycieczkę rozpoczęliśmy od zwiedzania Parlamentu Europejskiego, w którym na wejściu przywitał nas ogromny rząd flag państw członkowskich, wśród których również znajdowała się flaga polska. Jednym z elementów naszego programu był udział w prelekcji pracowników służby informacyjnej Leszka Gasia i Wojciecha Darzeckiego, doradcy w Grupie Europejskich Konserwatorów i Reformatorów, którzy zapoznali nas z uprawnieniami Parlamentu Europejskiego, pracą Grup Politycznych i Komisji Parlamentarnych. Nasz uczeń Adam Dobranowski jako jeden z nielicznych z naszej całej 36 osobowej grupy miał możliwość wzięcia udziału w krótkim spotkaniu z prof. Ryszardem Legutką, który okazał ogromne zainteresowanie systemem szkolnictwa zawodowego w naszym kraju. Jak sam stwierdził, każda uwaga i informacja w tym zakresie jest dla niego cenna ze względu na jego obecny cykl prac, mający na celu zreformować i polepszyć edukację w technikach i szkołach zawodowych.

Zobacz zdjęcia w galerii zdjęć.

Oprócz wizyty w Parlamencie Europejskim nasz program przewidywał również zwiedzanie Brukseli. Mieliśmy możliwość pooglądania całej dzielnicy Parlamentarnej, Grand Place jednego z najładniejszych rynków Europy, placu Rogier, w okolicy, którego znajdował się nasz hotel, wzgórza Treurenberg gdzie stoją Katedra św. Michała i św. Guduli z przepięknymi witrażami oraz Atomizmu - powiększonego 150mld. razy, modelu kryształu żelaza o wysokości ponad 100m.

Bruksela jako miasto podzielona jest na dwie części: górną i dolną. Dolną cześć miasta przecinają wąskie i kręte uliczki z klasycznymi mieszczańskimi domami o historycznej przeszłości. Natomiast w Brukseli Górnej mieliśmy możliwość podziwiania przepięknych ogrodów, parków, luksusowych hoteli, co sprawiało wrażenie, że jakbyśmy znaleźli się w innym świecie. Wszystkie budowle oraz eleganckie sklepy, niektóre pełne czekolady przyciągały nasz wzrok i zapierały oddech w piersiach.

Jesteśmy bardzo wdzięczni i serdecznie dziękujemy wszystkim organizatorom naszego wyjazdu za możliwość odwiedzenia Parlamentu Europejskiego oraz zwiedzenia przepięknej Brukseli.