OSTATNIE POŻEGNANIE MGR INŻ. FRANCISZKA DZIONKA

Z głębokim żalem, w sobotnie południe, na OPOLSKIM CMENTARZU  pożegnaliśmy długoletniego nauczyciela i dyrektora OPOLSKIEGO  MECHANICZNIAKA  oraz  znakomitego pracownika naszego szkolnego archiwum, który zmarł 12 września 2012r.

Franciszek Dzionek urodził się we Lwowie. Mając 5 lat, w 1945 roku, przyjechał z rodzicami do Opola. Ukończył siedmioletnią Szkołę Podstawową Nr 3 w Opolu, a następnie z wyróżnieniem Technikum Mechaniczne, z którym związał się na całe życie. Studia inżynierskie i magisterskie ukończył na Wydziale Mechanicznym Politechniki Śląskiej w Gliwicach.

W Zespole Szkół Mechanicznych pracował jako nauczyciel praktycznej nauki zawodu i przedmiotów zawodowych branży mechanicznej. Bezgranicznie oddany swojej ukochanej szkole, oświacie zawodowej miasta Opola i województwa opolskiego, dla których poświęcił całe życie. Nigdy nie szczędził sił jako nauczyciel i dyrektor, wspomagał nauczycieli i studentów, pomagał uczniom i ich rodzicom.

Był osobowością o wielkim intelekcie pedagogicznym, który wykorzystał w pracy z uczniami w szkole oraz ze studentami  opolskich  wyższych uczelni. Franciszek Dzionek był autorem i współautorem kilkudziesięciu znakomitych opracowań z zakresu mechaniki i metodyki, w tym m. in. Zbioru zadań z mechaniki technicznej. Wielokrotnie publikował ciekawe artykuły w  ogólnopolskich i regionalnych czasopismach zawodowych i pedagogicznych. Po  przejściu w 1990 roku na emeryturę  poświęcił  się,  wraz z innymi kolegami,  opracowaniom monografii Zespołu Szkół Mechanicznych, Zespołu Szkół Zawodowych im. Stanisława Staszica, Zespołu Szkół Ekonomicznych oraz Zespołu Szkół Elektrycznych im. Tadeusza Kościuszki w Opolu. Dzięki  Jego   pracy  udało się w Zespole Szkół Elektrycznych w Opolu utworzyć  wzorcowe SZKOLNE ARCHIWUM.
Nękany chorobami, niestrudzenie  pracował w szkole niemal do ostatnich dni życia. Opracował przejrzyste wykazy absolwentów oraz pracowników, tworząc  uporządkowane rocznikami zestawienia, które pozwoliły na przygotowanie DZIEJÓW SZKOŁY wydanych z okazji Jubileuszu 50- i 60- lecia Zespołu Szkół Elektrycznych im. Tadeusza Kościuszki w Opolu. Za szczególne wyniki w pracy pedagogicznej i osiągnięcia był  wielokrotnie odznaczony odznaczeniami państwowymi, resortowymi i związkowymi oraz wyróżniany nagrodami ministra i kuratora oświaty. W uroczystości pożegnalnej  MGR INŻ. FRANCISZKA DZIONKA wzięli  liczny udział absolwenci, nauczyciele i delegacje Zespołu Szkół Mechanicznych z  pocztem sztandarowym oraz Zespołu Szkół Elektrycznych z dyrektorem Dariuszem Dobrowolskim, Władysławem Opoką, Barbarą Górnik, Joachimem Strzałką i wieloma nauczycielami. Uroczystość ostatniego pożegnania zakończyły wystąpienia Bogusława Januszki - dyrektora Zespołu Szkół Mechanicznych  oraz Jerzego Dudy - byłego wicekuratora i długoletniego nauczyciela i wicedyrektora Zespołu Szkół Mechanicznych w Opolu.  ODSZEDŁ OD NAS CZŁOWIEK WIELKI – IKONA SZKOLNICTWA ZAWODOWEGO OPOLA I OPOLSZCZYZNY, WSPANIAŁY  NAUCZYCIEL I PRACOWNIK OPOLSKIEGO MECHANICZNIAKA, WIELKI SYMPATYK I PRACOWNIK NASZEJ SZKOŁY.
Z WIELKIM ŻALEM ŻEGNAM FRANCISZKA DZIONKA RÓWNIEŻ JA. ODSZEDŁ MÓJ DŁUGOLETNI SOJUSZNIK, PRZYJACIEL I POMOCNIK, TAK BARDZO PRZYDATNY  W   TRUDNYCH  CHWILACH MOJEJ PRACY, A SZCZEGÓLNIE DYREKTOROWANIA   W ZESPOLE SZKÓŁ ELEKTRYCZNYCH IM. TADEUSZA KOSCIUSZKI W OPOLU. FRANCISZKU ! BĘDZIEMY WSZYSCY O TOBIE PAMIĘTAĆ! SPOCZYWAJ W POKOJU !