DZIEŃ BEZ PRZEMOCY W OPOLSKIM ELEKTRYCZNIAKU

ME 2012

W roku szkolnym 2011/2012 - 5 czerwca to Ogólnopolski Dzień Szkoły bez Przemocy. Społeczność Elektryczniaka włączyła się w obchody tego dnia bardzo aktywnie. Wszystkie akcje zostały przeprowadzone na terenie szkoły, a było ich niemało. Już przy wejściu do budynku uwagę zwracali ubrani na niebiesko uczniowie oraz plakaty, którymi udekorowano korytarze. Były to afisze nawołujące do zaniechania przemocy i agresji we wszelkich przejawach. Na drugim piętrze zorganizowany został heppening: każdy chętny (uczniowie i nauczyciele) mógł podpisać się oraz dopisać swoją refleksję pod apelem dotyczącym zaprzestania agresji w szkołach. Ogłoszony został również przez Samorząd Uczniowski konkurs na najładniejszy okolicznościowy plakat. Na korytarzach rozmieszczone zostały ulotki Amnesty International nawołujące do wsparcia Traktatu o Handlu Bronią chroniącego prawa człowieka. Jeśli traktat wejdzie w życie, może powstrzymać transfer broni do miejsc, gdzie łamie się prawa człowieka i międzynarodowe prawo humanitarne.

Po trzeciej lekcji w sali gimnastycznej odbył się mecz w dwa ognie, który rozegrały drużyny składające się z uczniów klas pierwszych. Pozostali uczniowie dopingowali i kibicowali kolegom. Wiele uwagi poświęcono zasadzie fair play i kulturalnemu kibicowaniu w związku ze zbliżającymi się Mistrzostwami Europy w piłce nożnej - Euro 2012. W rozgrywkach sportowych I miejsce zajęła klasa IBT, II miejsce ICT, a trzecie i czwarte ex aequo klasy IDT i IET. Zwycięzcom i wszystkim drużynom serdecznie gratulujemy. W tym samym czasie uczniowie klas starszych spotkali się ze swoimi wychowawcami. Spotkania te były okazją do oglądnięcia filmów edukacyjnych oraz dyskusji na temat przemocy we współczesnym świecie.

Kolejnym punktem obchodów Dnia bez przemocy było wspólne spotkanie w sali gimnastycznej. Gromkimi brawami oraz nagrodami rzeczowymi zostali obdarowani zwycięzcy turnieju klas pierwszych oraz klasa IIAT, która wykonała najpiękniejszy plakat okolicznościowy. Finał obchodów odbył się na szkolnym boisku: uczniowie jednocześnie wypuścili kolorowe balony, do których przyczepili kartki ze swoimi marzeniami. Imponującego widoku wzlatujących balonów nie zepsuł nawet padający deszcz.