ELEKTRYCZNIAK NA REKOLEKCJACH Z BISKUPEM ANDRZEJEM CZAJĄ

3 Maja

Czwartek, 10 maja 2012 r. to drugi dzień rekolekcji szkolnych. Kilka minut po godz. 9.00, kiedy maturzyści rozpoczynali egzamin maturalny z języka angielskiego, młodsi koledzy z klas I, II, III udali się na rekolekcje – tym razem do Wyższego Międzydiecezjalnego Seminarium Duchownego w Opolu. Seminarium raz w roku ma Dzień Otwartych Drzwi, tym razem klerycy specjalnie dla naszej szkoły „otworzyli swoje drzwi” udzielając nam serdecznej gościny.

Spotkanie w auli seminaryjnej dla licznie zgromadzonej młodzieży rozpoczął Biskup Opolski Andrzej Czaja, którego nasi uczniowie powitali gorącymi oklaskami. Ksiądz Biskup w swoim słowie pokazał kierunek rozważania tego naszego dnia rekolekcyjnego. Tematem spotkania było hasło: „Powołanie i pasja darem miłości Boga”. Biskup Andrzej podzielił się z młodzieżą wspomnieniami ze swoich lat młodzieńczych wskazując, jak bardzo ważne w życiu jest poszukiwanie i odkrywanie swojego powołania. Wyrażając radość z licznie zgromadzonej młodzieży Ordynariusz Opolski biskup Czaja, przekazał pozdrowienia dla całej społeczności Elektryczniaka, dla dyrekcji oraz nauczycieli.

Po refleksji ks. Biskupa, księża diakoni przedstawili współczesny film pt: „Rybacy ludzi” opowiadający o powołaniu, czym naprawdę jest kapłaństwo. Następnie każdy z kleryków opowiadał jak wygląda życie w seminarium przedstawiając zdjęcia w prezentacji multimedialnej. „Lata seminaryjne są także czasem dojrzewania jako ludzie. W przypadku kapłana, który będzie musiał towarzyszyć innym na długiej drodze życia aż do bram śmierci, ważne jest, aby on sam osiągnął właściwą równowagę serca i umysłu”.

W kolejnej części naszego spotkania rekolekcyjnego w seminarium miało miejsce świadectwo diakona Radka, która samotnie udał się na rowerze do Watykanu. Ksiądz diakon Radek opowiadał młodzieży, czym jest pasja, jak bardzo potrzebna jest pasja w rozwoju człowieka. „Pasja uskrzydla, sprawia, że w natłoku codzienności mamy siłę i zapał by coś robić. Pozwala spojrzeć na życie z innej perspektywy, jako daru Boga”. W kolejnej części rekolekcji miała miejsce niespodzianka, mianowicie zespół muzyczny „Salutare”, który tworzą klerycy zagrał mały koncert, w który również przez wspólny śpiew oraz wybijanie rytmu włączyli się wszyscy.

Na zakończenie spotkania rekolekcyjnego, diakoni zaprowadzili młodzież do kościoła seminaryjno-akademickiego pw. Św. Jadwigi i św. Stanisława, na modlitwę w intencji wszystkich maturzystów podejmujących trud egzaminów maturalnych. Wychodząc z kościoła każdy z uczestników rekolekcji otrzymał pamiątkowy obrazek. Pełni zamyślenia, ale również i radości wyruszyliśmy w drogę powrotną do szkoły.

Składamy gorące podziękowania ks. Biskupowi Andrzejowi Czaji, jak również ks. diakonom za tak serdeczne przyjęcie „Elektryczniaka” we wspólnocie seminaryjnej.

Opiekunami grupy byli: p. Maria Hulok i p. Piotr Dobrowolski.