UCZNIOWIE ELEKTRYCZNIAKA NA HALI MONTAŻOWEJ AUTO FIAT POLAND S.A. W TYCHACH

3 Maja

Kilka dni przed rozpoczęciem wielkiej ogólnopolskiej majówki, wybrani uczniowie klas pierwszych (1at, 1bt, 1ct, 1et i 1ft) zwiedzali zakład motoryzacyjny w Tychach, który jest obecnie największą fabryką Fiata w Europie, a drugą, co do wielkości na świecie, po brazylijskiej fabryce.

Zwiedzanie fabryki rozpoczęliśmy od projekcji prezentacji multimedialnej, która pokazała historię zakładu, jej pozycję na światowym rynku motoryzacyjnym oraz aktualną działalność. Następnym punktem programu był krótki wykład w lakierowni. Największy entuzjazm młodych elektroników, elektryków i mechatroników wzbudził punkt montażu – spawania kilkunastu podzespołów jednocześnie przez kilka wysoce wyspecjalizowanych robotów. Jeszcze rok temu nasi koledzy z klas czwartych oglądali produkcję modeli: Fiat Panda i Fiat 500 oraz Ford Ka. My mieliśmy możliwość oglądania Lancii Ypsilon od szkieletu po zjazd z hali.

Samochody ekocentryczne? Koncepcyjne samochody Fiata są wyrazem stylistycznych eksperymentów, technologicznych innowacji i przede wszystkim zaangażowania w ochronę środowiska. Od dawna firmy motoryzacyjne, a w pierwszym rzędzie Fiat, zwracają uwagę na problemy natury ekologicznej i w ostatnich latach w celu obniżenia oddziaływania nowych produktów na środowisko, skupiły swoją działalność badawczą na poprawie aerodynamiki, zmniejszeniu ciężaru i rozwoju alternatywnych zespołów napędowych.

To była niezapomniana wycieczka i cenna lekcja dydaktyczna.

Opiekunami załogi elektryczni aka byli: Pan Michał Dziubałtowski i Pan Jacek Brzostowski