WSPOMNIENIE MARIAN SELAK

Wspomnienie

Marian Selak (22.07.1932 - 28.04.2012)

nauczyciel-metodyk praktycznej nauki zawodu

Urodził się 22 lipca 1932 roku w Osmołodzie, woj. stanisławowskie. W 1945 roku przyjechał wraz z rodziną na Ziemie Zachodnie. Mieszkał najpierw w Namysłowie, potem w Dzierżoniowie. Tam ukończył Szkołę Powszechną oraz Szkołę Zawodową. W roku 1952 podjął naukę w Technikum Mechanicznym w Nysie. Równocześnie realizował Kurs Nauczycieli Zawodu we Wrocławiu. Po ukończeniu tego kursu otrzymał nakaz pracy w Zasadniczej Szkole Zawodowej w Osowcu, gdzie pełnił obowiązki kierownika warsztatów szkolnych. Następnie, po odbyciu służby wojskowej, pracował jako nauczyciel zawodu w Kluczborku i w Nysie.

W 1957 roku, po ukończeniu Technikum Mechanicznego w Nysie, został mianowany nauczycielem w Zasadniczej Szkole Elektrycznej w Opolu (obecnie Zespół Szkół Elektrycznych im. Tadeusza Kościuszki w Opolu). Tam pracował przez 25 lat. W 1973 roku kurator Okręgu Szkolnego Opolskiego powierzył mu funkcję wizytatora w przedmiotowo-metodycznym zespole wizytatorów. Z kolei w roku 1981 Marian Selak otrzymał funkcję nauczyciela metodyka praktycznej nauki zawodu. W lutym 1982 roku na własną prośbę został przeniesiony z Zespołu Szkół Elektrycznych w Opolu na stanowisko nauczyciela Zespołu Szkół Zawodowych Nr 1 w Strzelcach Opolskich. Po przejściu na emeryturę mieszkał w Opolu. Zmarł 28 kwietnia 2012 roku.