MŁODZI NA RYNKU PRACY

W poniedziałek 18 października uczniowie „Elektryczniaka” z klas IIIDT i IIIFT pod opieką pań Lidii Gargul i Gabrieli Płacheckiej mieli możliwość wzięcia udziału w konferencji zorganizowanej przez Miejską Poradnię Psycholgiczo-Pedagogiczną w Opolu. Temat konferencji to „Młodzi na rynku pracy”, zagadnienie bardzo aktualne i mocno interesujące uczniów w tym wieku. Szereg osób występujących ze swoimi referatami przybliżyło naszym uczniom problematykę związaną z szeroko rozumianym „rynkiem pracy” oraz jego zawirowaniami.

Program konferencji:

1. Powitanie uczestników przez wicekanclerza Wyższej Szkoły Bankowej – gospodarza spotkania , który przedstawił swoja uczelnię
2. Wystąpienie pana Waldemara Zadka – dyrektora Departamentu Edukacji i Rynku Pracy Urzędu Marszałkowskiego na temat” Wsparcie Samorządu Wojewódzkiego dla rozwoju umiejętności poruszania się na rynku pracy”
3. „Aktualna sytuacja na opolskim rynku pracy” została przedstawiona przez Magdalenę Roik- Nazimek z Woj. Urzędu Pracy
4. Pani psycholog Magdalena Nawrad- doktor z Uniwersytetu Opolskiego omówiła temat „ Jak pozyskać idealnego kandydata? Metody selekcji a autoprezentacje kandydatów do pracy”
5. „ Praktyka czyni mistrza- społeczne konteksty szkolnictwa zawodowego na Śląsku Opolskim” omówił przedstawiciel Instytutu Śląskiego w Opolu Olaf Gwiżdż
6. Jak zostać przedsiębiorcą opowiedział Mateusz Bielaczyc z Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży w Opolu.

Udział w konferencji uczniów naszego technikum z pewnością przyczynił się do lepszego i pełniejszego rozeznania w problemach związanych z rynkiem pracy, możliwościami zatrudnienia oraz koniecznością dalszej nauki w celu mobilnego przygotowania się do dalszej drogi w zakresie kształcenia zawodowego i poszerzenia umiejętności potrzebnych na rynku pracy.

To była wspaniała lekcja przedsiębiorczości - uczniowie byli bardzo zadowoleni z poziomu przeprowadzenia konferencji.