Wspomnienie

Czesław Chowaniak (1949- 2012)

pracownik warsztatów szkolnych Elektryczniaka w latach 1984-1992

Urodził się 10 sierpnia 1949 r. w Niemilu, powiat Oława, w województwie wrocławskim (obecnie dolnośląskim). Po ukończeniu szkoły podstawowej w Niemilu, uczęszczał do Zasadniczej Szkoły Zawodowej w Brzegu, którą ukończył jako ślusarz w 1966 roku.

Następnie kontynuował naukę w Technikum Przemysłowo-Pedagogicznym w Opolu, w specjalności technologia obróbki skrawaniem. W 1970 roku uzyskał tytuł technika- mechanika. W tym samym roku podjął pracę w Liceum Ogólnokształcącym im. Jana III Sobieskiego w Oławie jako nauczyciel wychowania technicznego. W szkole tej pracował do 1973 roku.

Od września roku 1973, podjął pracę w Zespole Szkół Zawodowych Nr 1 w Opolu (dzisiejszy Zespół Szkół Elektrycznych im. Tadeusza Kościuszki), w charakterze nauczyciela praktycznej nauki zawodu, w specjalności mechanicznej. Był pracownikiem zdyscyplinowanym, sumiennym i koleżeńskim, o dużym zasobie wiedzy teoretyczno-praktycznej. Osiągał dobre wyniki w pracy dydaktyczno -wychowawczej i produkcyjnej. W trakcie pracy nauczycielskiej ukończył w 1975 roku opolską Pedagogiczną Szkołę Techniczną (działającą w Zespole Szkół Mechanicznych), natomiast w 1979 roku -Wyższą Szkołę Inżynierską w Opolu.

W 1984 roku Kurator Oświaty i Wychowania w Opolu powierzył mu funkcję zastępcy kierownika Warsztatów Szkolnych Zespołu Szkół Elektrycznych im. Tadeusza Kościuszki w Opolu. Na tym stanowisku pracował do 1992 roku. Aktywnie działał w Komisji Przedmiotowej oraz brał czynny udział we wszystkich zobowiązaniach produkcyjnych podejmowanych przez warsztat. W latach 1992-1997 był nauczycielem praktycznej nauki zawodu w macierzystej szkole. W 1997 roku rozwiązał stosunek pracy w związku z nabyciem uprawnień emerytalnych. W niepełnym wymiarze godzin pracował nadal w Elektryczniaku jako nauczyciel zawodu - do 31 sierpnia 2002 roku. Zmarł 7 marca 2012 roku. Pozostanie zawsze w Naszej Pamięci.

Dariusz Dzionek Franciszek Dzionek