UCZNIOWIE ELEKTRYCZNIAKA NA POLITECHNICE OPOLSKIEJ

Na Politechnice Opolskiej

06 marca 2012 r. grupa uczniów z klasy IV BT zwiedziła laboratorium konwersji energii zlokalizowane w Instytucie Elektroenergetyki Politechniki Opolskiej przy ulicy Prószkowskiej 76.

Uczniowie z grupy o specjalizacji odnawialnych źródeł energii mogli samodzielnie przeprowadzić niektore doświadczenia. Zostali podzieleni na cztery sekcje, a wyniki swoich pomiarów mogli zanotować w specjalnie przygotowanych przez panią dr inż. Barbarę Kucharską protokołach.

Pani doktor jest opiekunem i organizatorem tego "wystrzałowego" laboratorium. Należy też dodać, że jest absolwentką naszego, wspaniałego Elektryczniaka. Pracownia wyposażona jest w specjalistyczny sprzęt laboratoryjny, komputery, drukarki i inne urządzenia ułatwiające prowadzenie procesu dydaktycznego.

 Z posród dziesięciu ćwiczeń nasi uczniowie przeprowadzili w nieco okrojonej wersji cztery z nich. Pierwszym było badanie kolektora wykorzystującego energię promieniowania słonecznego i zamieniającego ją na energię cieplną, mogącą służyć dogrzewaniu mieszkań lub przygotowaniu ciepłej wody użytkowej. Drugim było badanie baterii słonecznej. Nasi uczniowie wyznaczali dla tego urządzenia między innymi charakterystyki prądowo-napięciowe w warunkach zmiennego natęzenia oświetlenia oraz określali sprawność baterii. Zapoznali się przy tym z jednostkami fotomaterii energetycznej i wizualnej. Bardzo frapujące zjawisko związane z pobieraniem energii cieplnej ze środowiska o niższej temperaturze i przekazywaniu jej do środowiska o wyższej temperaturze poznali wykonując ćwiczenie po nazwą badanie pompy cieplnej. Zestaw ten pozwala na prowadzenie obserwacji w różnych konfiguracjach np. woda-woda lub woda-powietrze. Z konwersją energii chemicznej na elektryczną uczniowie zapoznali się przeprowadzając ćwiczenie pod nazwą "Wyznaczanie charakterystyk zestawu elektrolizer-ogniwo paliwowe typu PEM". Zestaw ten umożliwia poznanie właściwości elektrycznych elektrolizera i ogniwa paliwowego. Sekcja pracująca przy tym ćwiczeniu zdejmowała charakterystykę wydajności ogniwa.

Na zakończenie uczniowie obejrzeli pięć turbin wiatorych zainstalowanych na dachu politechniki oraz osprzęt służący do przetwarzania energii wiatru w energię elektryczną.